Ünlü Yazarlar Fethiye’de Söyleşide Buluştu

Ünlü Yazarlar Fethiye’de Söyleşide Buluştu

Fethiye Belediyesi’nin düzenlediği Likya Kültür Sanat Etkinlikleri, Ceyda Karan, Fatih Yaşlı, Berkant Gültekin’in Başkanlık Sistemi ve Yönetim Krizi söyleşisi ile devam etti.

Söyleşiler, imza etkinlikleri ve kitap satışları ile kitapseverleri buluşturan Likya Kültür Sanat Etkinlikleri, tüm hızıyla devam ediyor. Fethiye Beşkaza Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklerde pek çok gazeteci, yazar, şair, siyaset bilimci konuklar yer alıyor. Program Ceyda Karan, Fatih Yaşlı, Berkant Gültekin’in söyleşisiyle devam etti.

Berkant Gültekin, “Başkanlık sistemi kimin ihtiyacıydı diye düşünmek sormak lazım. Erdoğan’dan beslenenlerin ihtiyaç duyduğu bir rejimdi. Türkiye’nin yaşadığı sarsıntıları da buradan değerlendirmek lazım. Hakim sınıf fraksiyonları arasındaki mücadelenin de başkanlık sistemini doğurduğu bu aşamaları da dikkatli şekilde çözümlemek gerektiği kanaatindeyim. Kuruluş aşamasında başlamıştı kriz aslında çünkü referandum problemli bir oy oranıyla gerçekleşti ve meşruiyetini sorgulatacak şekilde gerçekleşti. Bugünkü krizin temelinde de bu yatıyor” dedi.

Fatih Yaşlı ise, “Türkiye bir seçim sürecine girdi. Bütün siyasi aktörler artık seçimin hangi koşullarda yapılacağına odaklanmış durumda. Ekonomik krizden beslenen çok ciddi bir siyasal kriz var. Hizipler klikler var soylu, Albayrak farklı yerleri tutmuş. Kendi içlerinde bir rant kavgası vermeye başlamışlar. Bütün bunları ortaya koyduğumuzda normal şartlarda AKP iktidarının gitmesi beklenirdi. Fakat AKP iktidarı bizim adil seçim dediğimiz seçimi yapmayacak” diye konuştu.

Ceyda Karan, AKP ve Başkanlık sistemini eleştiren açıklamalarda bulundu. Başkanlık sistemi için ‘tek adam rejimi’ ifadesini kullanan Karan, “Türkiye’nin klasik parlamenter rejiminin geçmişte de çok iyi işlemediğini biliyoruz ama Erdoğan yönetimin sistemini başkanlık sitemine evrilecek adımları atmasıyla başlayan süreç başka bir noktaya soktu” dedi. Karan Fethiye Belediyesi’ne ve etkinliği düzenleyen herkese teşekkür etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir