Likya Kültür Sanat Günleri Yazar Kadınlarla Okuyucuları Buluşturdu

Likya Kültür Sanat Günleri Yazar Kadınlarla Okuyucuları Buluşturdu

LikyaKültürSanatEtkinlikleri’nde, yazar kadınlar Fethiyelilerle bir araya geldi. İnci Aral, Pelin Batu ve Mehtap Meral’in gerçekleştirdiği ‘Edebiyatta Kadın’ söyleşisi yoğun ilgiyle karşılandı.Söyleşi esnasındaİnci Aral, Kasımayındaçıkacakolan yeni kitabından söz etti.

FethiyeBelediyesi’nindüzenlediğiLikya Kültür Sanat Etkinlikleri edebiyatçılar, gazeteciler, siyaset bilimciler ve şairleri okurlarla buluşturmaya devam ediyor.6 Ekim Çarşamba günü saat 18.00’da gerçekleşen ‘Edebiyatta Kadın’ konulu söyleşiye Mehtap Meral moderatörlüğünde sevilen yazar kadınlar İnci Aral ve Pelin Batu eşlik etti.Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nde yapılan söyleşiye oldukça yoğun katılım gösterildi.Ünlü yazarlar edebiyat dünyasında kadın yazar olmanın önemine, zorluklarına ve doğru bilinen yanlışlarına değindi.

‘’KadınlarMahremiyetPerdesiniYıkıyor, Dil Ile ErkekleriEleştiriyorlar’’

Katılımcıların keyifle takip ettiği söyleşide İnci Aral, Türkiye’de yazar kadın olmanın önemine şöyle vurgu yaptı: ‘’Yazarın kadını erkeği olmaz. İyi veya kötü yazar vardır.İnsanın cinsiyeti yazarlığıyla birlikte anılamaz diye düşünüyorum. Kadından yazar, şair olmaz der gibi onu ifade eden bir ayrım bu. Yazmaya başladığım zaman şöyle bir tanım yapılmıştı benim için, ‘taşradan gelen öğretmen kadın’. Bir de bu sıfatlar eklenmiş adıma, burada büyük bir aşağılama var. İyi öyküler yazan bir yazar demiyorlar.Ben buna hiçbir zaman kafa yormadım, hiç aldırmadım.Ne söylerlerse söylesinler işimi iyi yapmaya çalıştım.Edebiyatta bir varlık olmaya çalıştım kendim için.Bir erkek egemen toplum var ve bu edebiyatta da yer buluyor. O bakımdan zaman zaman insanın önünün kesildiği zamanlar oluyor. Ama hayatı başka türlü kavramaya başlayan kadınlar mahremiyet perdesini yıkıyorlar. Erkekleri çılgına çeviren bir şey bu. Çünkü o perdenin içerisinde erkek egemenliği var. Dil ile erkekleri de eleştiriyoruz’’

İnci Aral’ın yeni kitabı ’Yukarılarda En Uzaklarda’

Ünlü yazar, etkilendiği kadın edebiyatçılara değinirken kasım ayında çıkacak son kitabına dair de bilgi verdi. Aral: ‘’Beni en çok etkileyen yazar Nezihe Meriç’tir. Leyla Erbil, Gülten Akın… Yani o kuşağınöykücü ve başarılı öykücüleri kaybetmiş olsam da hem ilham aldığım hem de dostluk duygusuzla andığım kadınlar. Kasım ayında çıkacak son kitabım ise fantastik uçları olan bir roman.Hollandalı bir türk ailesinin kaybettikleri kızlarından sonra dağılan hayatlarını anlatıyor.Ama ben o kıza ikinci bir hayat bağışladım.Kitabın adı bir ipucu verebilir, ‘Yukarılarda En Uzaklarda’.Turgut Uyar’ın bir dizesinden alıyor adını. Kahramanımız kadın, kitabın adı da o kızın nereye gittiğini anlatıyor’’ dedi.

‘HayatınSeyriniDeğiştirenKadınlar’ TümKadınlaraIlhamOlacak

Yazar kadın olmanın zorluğundan söz ederken tarihte ilham aldığı kadınları derlediği ‘Hayatın Seyrini Değiştiren Kadınlar’ kitabının ortaya çıkış öyküsünü anlatan Pelin Batu, aktardı: ‘’Çok iyi kadın yazar ve şairler vardı, hala var. Fakat eğitim alma şansı bulunmayan kadınlar varken, kadınlar okuma ve yazma bile öğrenemezken ne şiiri yazabilirler? Kadınlar tarihte erkek tarihçiler tarafından birilerinin eşi, sevgilisi, metresi diye yazıldılar.Bundan çok sıkıldım ve tarihte bilmediğimiz, cesaret aşılayan kadınları her yönüyle ele almaya çalıştım.Her birinin ortak noktası korkusuzca hayatta dimdik durabilmeleriydi.Hepsi bir şekilde bildiğini okumuş, bazen çok fena tökezlemişler. Kendi kendime dedim ki, bu kadınlar eğer bana ilham veriyorsa başka kadınlara da ilham verebilirler’’

YerelŞairlerBir Araya Geldi

Yerel şairler Likya Kitap Etkinliklerinde söyleşide yer aldı. Prof. Dr. Oktay Yivli, Şair Şafak Ahmet Deniz, Şair Coşkun Karabulut söyleşide sevenleriyle bir araya geldi.

Söyleşibitimindeyazarlarkitaplarını imzalayarak okurlarıyla sohbet etti.Beşkaza Meydanı’nda gerçekleşen Likya Kültür Sanat Etkinlikleri, 10 Ekim tarihine dek okuyucularla yazarları kitaplar üzerinden bir araya getirmeye devam edecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir