FTSO Sorunları Kayıt Altına Aldı

FTSO Sorunları Kayıt Altına Aldı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Çalış Bölgesel Toplantısı, Çalış Plajı’nda yoğun katılımla gerçekleştirildi. Bölgenin sorunlarının ele alındığı toplantıda, FTSO üyelerinden gelen talep ve şikâyetler kayıt altına alındı. Ulaşım, koku, tuvalet gibi sorunların dile getirildiği toplantıda, bölgenin turizm değerini yükseltmek ve tatilcilere daha kaliteli bir ortam yaratmak için atılabilecek adımlar masaya yatırıldı. Talep ve şikâyetleri tek tek not alan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, dile getirilen konuları kurum ve kuruluşlara aktaracaklarını, çözümü için lobi faaliyetleri yapacaklarını ve atılan tüm adımların takipçisi olacaklarını söyledi.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın açılış konuşmasıyla başlayan toplantıya, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten, Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar, FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (Çalış-Der) Başkanı Mete Ay, FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, FTSO Yönetim Kurulu üyeleri Fatih Tufan, Ramazan Dim, Şevket Süreyya Gürol, Halil İbrahim Öztürk, Emre Başaran, FTSO Genel Sekreteri Av. Ezgi Kullukçu, Çalış bölgesinde faaliyet gösteren FTSO üyeleri katıldı.

Başkan Çıralı açılış konuşmasında FTSO’nun faaliyetleri, tanıtım çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verdi. 2021 turizm sezonunu değerlendirerek konuşmasına başlayan Başkan Çıralı, 2 yıldır sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini söyledi. 2021 sezonunun geç başladığını belirten Başkan Çıralı “1 Haziran’da ilen edilen normalleşme dönemi ve aşı ile 2021 turizm sezonu geç başladı. Bölge olarak turizmde hareketlenme beklerken, İngiltere’nin, ülkemizi kırmızı listeden çıkarmaması bölgemiz için tam bir hayal kırıklığı oldu. Yaz aylarında İngiltere pazarından beklenen yaklaşık 1,5 milyon turist bölgemize gelemedi. Yurt dışı uçuşlar geç açılınca Fethiye olarak iç pazara yöneldik.  Diğer taraftan dış pazardan Rusya ve Ukrayna’dan misafirlerimiz bölgemize gelmeye başladı. Turizmde hareketlilik başlarken bu kez de bölgemizde üst üste çıkan yangınlar turizmi olumsuz etkiledi. Fethiye ve Seydikemer’de çıkan yangınlara halkımızın da desteğiyle acil müdahale edildi ve yangınlar çok büyümeden söndürüldü. Muğla’da; Marmaris, Bodrum, Milas, Köyceğiz ve Seydikemer ilçeleri afet bölgesi ilan edilmesine rağmen tüm girişimlerimize rağmen Fethiye afet bölgesi dışında kaldı. Fethiye’nin afet bölgesinin dışında kalması nedeniyle, vergiler, sosyal güvenlik primleri ertelenmesi, kredilerin geri ödemelerinin ertelenmesi teşviklerinden yararlanamadık. 2021 turizm sezonu bölgemiz için ne yazık ki kayıp bir yıl oldu. 17 Eylül’de İngiltere’nin ülkemizi kırmızı listeden çıkarması ile heyecanlandık. Ancak beklentilerimiz ne yazık ki gerçekleşmedi. Dalaman Havalimanı verileri de İngiltere’den bölgemize gelen misafir sayısı beklenenin çok altında olduğunu gösteriyor. Pandemi öncesinde yılda 3 milyon 300 bin turist ağırlayan İlimiz, bu yıl 9 ayda 908 bin yabancı turist ağırladı. Yılsonuna kadar bu rakamın 1 milyonu geçmesi bekleniyor. Geçen yıl yani pandeminin en yoğun hissedildiği 2020 yılının 9 aylık döneminde Muğla’ya 610 bin yabancı turist girişi olmuştu. Yani yabancı turist sayısında bu yıl yüzde 49 artış olmuş. Bu yıl Muğla’ya en fazla turist 256 bin 475 kişi ile Ukrayna’dan gelmiş” dedi.

Başkan Çıralı, “Tanıtım Çalışmaları Aralıksız Sürüyor”

Bölge tanıtımı için bir çok fuara katılım sağladıklarını ve katılmaya da devam edeceklerini belirten Başkan Çıralı, “2020 ve 2021 yıllarında pandemi nedeniyle çok sayıda fuar iptal edildi. Buna rağmen FTSO olarak, durmadık bölgemizin uluslararası piyasada tanıtımı için gerek fuarlar bazında gerekse dijital ortamda gerekli çalışmaları yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Salgını nedeniyle bu yıl dijital ortamda 25-27 Şubat tarihlerinde gerçekleştirilen Travel Turkey Dijital İzmir Fuarı’nda yer aldık. 6-10 Ekim’de 2. Craft İstanbul El Sanatları Fuarı’nda coğrafi işaretli ürünlerimiz; Seydiler kilimi, Fethiye Kaya halısı ve Yeşilüzümlü dastarını tanıttık. 20-24 Ekim’de Antalya’da YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nda yerimizi aldık. 27-28 Ekim 2021 tarihlerinde yine Antalya’da düzenlenecek olan Antalya Turizm Fuarı’na katılım sağlayacağız. 19-21 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirilecek TÜRSAB 2021 Turizm Kongresi’ne katılacağız. 9-12 Şubat 2022 tarihlerinde İstanbul’da EMITT Fuarına katılım sağlayacağız” diye konuştu.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak mesleki eğitime önem verdiklerini belirten Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Çıralı, “Oda olarak mesleki eğitime önem veriyoruz. Amacımız ve hedefimiz Üyelerimizin nitelikli eleman ihtiyaçlarının karşılanması. Bu amaçla Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB arasında imzalanan Mesleki Eğitim Protokolü kapmasında Oda olarak, Fethiye Mustafa Kemal Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile protokol imzalayarak, meslek lisesini proje okulu yapacağız.  Proje okulunun, sınıf, ekipman gibi ihtiyaçları tespit edilerek Odamızca karşılanacak. Böylece öğrenciler daha donanımlı sınıflarda ve daha kaliteli eğitim alacaklar” dedi.

İlk günden itibaren oda yönetimi olarak şeffaf, paylaşımcı ve hesap verebilen olduklarının altını çizen Başkan Çıralı, “Oda Yönetimi olarak ilk günden itibaren “şeffaf, paylaşımcı ve hesap verebilen olacağız” dedik. Kapımız herkese açık oldu. Bu 3 yıl içinde kim bizimle görüşmek isterse geldi, görüştü. Tüm birimlerimizin de kapıları açıktı. Üyelerimize daha kaliteli, şeffaf, modern ve hızlı hizmet için Oda binamızı açık ofis haline getirerek, yeniledik. Tüm birimlerimizi giriş katında topladık. Bu uygulamamız üyelerimizden tam not aldı. Tüm bu hizmetleri gerçekleştirirken şeffaf olduk, hesap verebilir olduk. Her ay Meclis üyelerimize bütçemizi açıklıyoruz. Bu bizim için çok önemliydi Sözümüzü yerine getirdik” şeklinde konuştu.

Belediye Belgeli Tesisde, Tek Yetkili Bakanlık Oluyor

Başkan Çıralı’nın konuşmasının ardından Fethiye Otelciler Birliği (FETOB) Başkanı Bülent Uysal, TÜRSAB Batı Akdeniz BTK Bölge Temsilciliği Başkanı Özgen Uysal, Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten ile FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği (Çalış-Der) Başkanı Mete Ay katılımcılara seslendi.

Fethiye Turizm Danışma Bürosu Müdürü Saffet Dündar ise belediye belgeli hizmet veren tüm konaklama tesislerinin 2022 yılı Temmuz ayı sonuna kadar Turizm Bakanlığı işletme belgesi alması zorunluluğu konusunda bilgi verdi ve katılımcıların sorularını yanıtladı. Turizm işletme belgesi alınması için Muğla İl Turizm Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerektiğini belirten Saffet Dündar, en büyük sıkıntının tesislerin kapasitesinin belirlenmesi olacağını söyledi. Yasal düzenlemede cezaların caydırıcı olduğunu ve en alt cezanın 13 bin 500 TL’den başladığını kaydeden Dündar, bu kapsama giren tesislerin niteliklerini olabildiğince arttırmalarını tavsiye etti.

Toplantının son bölümünde, katılımcı Oda üyeleri ve Çalış’ta faaliyet gösteren işletmeciler, sorun, talep ve beklentilerini dile getirdiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir