Art Arda Gelen Akaryakıt Zamlarına Sürücülerden Tepki

Art Arda Gelen Akaryakıt Zamlarına Sürücülerden Tepki

Son zamanlarda akaryakıta gelen zamlara tepki gösteren sürücüler, kontak kapatma durumuna geldiklerini belirterek zamların geri alınmasını istedi.

Son gelen zamlardan sonra gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 44 kuruş, motorine 41 kuruş zam geldi. Benzindeki artışın 14 kuruşluk kısmı pompaya yansıyacak. Fiyat artışının ardından benzinin litresi 8 lira 60 kuruşa motorinin litresi ise 8 lira 45 kuruşa yükseldi.

Yapılan zammın ardından motorin fiyatları 9 lira sınırını yaklaşırken böylece son zamlarla benzin ve motorin arasında fiyat fark pek fazla kalmadı. Dolar kurundaki artış Türkiye’ye zam olarak yansımaya devam ederken akaryakıta gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere çifte zam gelmesi son zamanlarda neredeyse her güne zam ile uyanan halkın tepkisine neden oldu. Akaryakıta yapan fiyat artışına tepki gösteren sürücüler, son dönemlerde art arda akaryakıta yapılan zamlardan yakınarak, “Bu zamlar nereye kadar devam edecek?” diyerek sitem etti.

Akaryakıta yapılan zamların kendilerini ciddi anlamda olumsuz etkilediğini ifade eden Fethiye’deki araç sahipleri ve sürücüler, zamlara tepki göstererek yetkililere de bu durumun önüne geçilmesi için çağrıda bulundu. Artan akaryakıt fiyatları nedeniyle araçlarını kullanmaya korkar hale geldiklerini ifade eden sürücüler, yapılan fiyat artışının geri çekilmesi istedi.

“Zam Yerine İndirim Yapsınlar”

Akaryakıta sürekli zam yapılmasına bir anlam veremediklerini belirten İbrahim Deniz, “Benzine zam yapacaklarına indirim yapsınlar. Esnaf olarak çok zor duruma düşüyoruz. Bu zamlar nereye kadar devam edecek? Benzin ve motorine çok zam geliyor. Devlet yetkililerine sesleniyorum; lütfen zam yerine indirim yapsınlar. Esnafın ve halkın yararına bir şeyler yapsınlar. İnanın çok mağdur oluyoruz. Daha önce 200 liralık akaryakıt alıyorduk. Fakat şu anda 50 liralık bile akaryakıt alamıyoruz. Özellikle motorin fiyatı çok yükseldi.” dedi.

“Akaryakıta Yapılan Zamlardan Hiç Memnun Değiliz”

Akaryakıttaki fiyat artışı yüzünden kontak kapatacak duruma geldiklerini vurgulayan Mahir Duman  şunları söyledi:

“Akaryakıta yapılan zamlardan hiç memnun değiliz. Bu zamlar nereye kadar devam edecek, bizlerde bilmiyoruz. Şu anda zaten hayat şartları da zorlaştı. Pandemiden dolayı sıkıntılarımız var. Ben, hurda topluyorum, geçim zor ve hayat şartları da zor. Dolar ve Euro fiyatı yükseldi. Dolar ve Euro’nun yükselmesinin garibana bir faydası var mı? Yine zenginler faydalanıyor garibanlar faydalanıyor. 30 liralık akaryakıt alabildim. Başka da alamıyorum. Normalde 50-100 liralık akaryakıt alıyordum, şu anda da 20-30 liraya düştük. Kontak kapatmaya da az kaldı.”

“Bu Durum Ne Kadar Devam Edecek?”

Akaryakıt başta olmak üzere tüm zamlara artık alıştıklarını belirten Hülya Kartal ise, “İlerleyen günlerde yine zam gelecek. Bu durum ne kadar devam edecek, insanlar nereye kadar dayanacak; açıkçası bir öngörüm yok. Bu durumdan çok memnun değiliz. Fiyatlar çok yüksek, sadece akaryakıt değil her şeyin fiyatı yüksek. Bu durumdan memnun değiliz ama şu an için yapacak bir şey yok. Bir depoda yaklaşık dünden bu yana 25-30 TL fark etti. Şu anda depomu dolduramadım ama 25-30 TL gibi bir fark var. Akaryakıt fiyatı çok yüksek. Hayatımızın vazgeçilmezi olan tüketim malzemelerinin KDV ve vergi oranı düşürülebilir. Bu gıda ve akaryakıt olabilir.” ifadelerini kullandı.

“Artık Araca Binecek Halimiz Kalmadı”

Yetkililerin akaryakıt zamlarına çözün üretmesi gerektiğini belirten Turan Kartal ise, “Çünkü daha önce aracımın deposunun 250-300 liraya dolara biliyordum, şu anda ise 400 liraya bile aracımın deposunu dolduramıyorum. Yetkililerin bu zamlara bir el atması gerekiyor. Artık araca binecek halimiz kalmadı. İş yapmazsam araç kullanmam. Çünkü aracıma ancak 30 liralık motorin alabildim.” şeklinde konuştu.

“Akaryakıt Zamları Bizi Olumsuz Etkiliyor”

Daha önce sürücülerin depolarını fullerken şimdilerde ise kendilerine yetecek kadar yakıt aldıklarını belirten Bilal Kısa, “Akaryakıt zamları bizi olumsuz etkiliyor. İnşaat sektörüne olduğumuzdan dolayı zaten eskiden kazancımız yoktu. Yaptığımız işler hep dolar üzerinden yapılıyor. Birde akaryakıt zamları kazancımızı bitirdi, kazancımız hiç olmuyor. Doğal olarak sıkıntıya düşüyoruz. Günlük 200-300 liralık yakıt alıyorum. Aracımla eleman götürüp getiriyorum, şu anda aldığım yakıt yetmiyor, artık eleman götürüp getiremiyorum.” şeklinde yakındı. Hakan AYKIRI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir