300 Gram Pide 6 TL Oluyor

Ramazan Ayına sayılı günler kala Ramazan sofralarının  vaz geçilmezlerinden olan susamlı pide ekmeğinin fiyatı 6 TL oluyor. Fethiye’deki fırıncıların 300 gram Ramazan pidesi için 6 TL talepte bulundukları öğrenildi. Fırıncılar, arka arkaya akaryakıttan una, mayadan elektrik fiyatlarına yapılan zamların altında ezildiklerini belirterek, “Pide fiyatının 300 gramı 6 TL. olarak talep ettik. 200 gram ekmek 3 TL’den satıyoruz. Girdiler iyice arttı. Ekmek fiyatının da arttırılmasını istiyoruz” ifadelerinde bulundular.

Fethiye’deki fırıncıların bağlı bulundukları odalara Ramazan pidesi fiyatı için fiyat verdikleri öğrenildi. Fırıncılar, 300 gram pide için 6 TL talepte bulunurlarken, geçtiğimiz yıl Ramazan ayında Fethiye2de pide 300 gramı 3 buçuk TL’den satılmıştı. Fethiye’deki fırıncılar 11 ayın sultanı Ramazan ayının yaklaştığını belirterek, “Ramazan ayı için 300 gram pidenin 6 TL olmasını istedik. Odundan elektriğe, akaryakıttan un ve mayaya, işçi ücretlerinden susam ve ambalaj kağıdına kadar pek çok girdi ücretleri yüzde yüzün üzerinde arttı. Geçtiğimiz yıl 300 gramı 3 buçuk TL’den sattığımız Ramazan pidesi ancak 6 TL’den satılırsa, maliyeti karşılayabiliriz. Odalarımızdan bu şekilde talepte bulunduk. Vatandaşlarımızın anlayış göstereceklerine inanıyoruz. Ekmeğin fiyatı da arka arkaya yapılan zamlar nedeniyle kurtarmaz oldu. 200 gram ekmek 3 TL’den satılıyor. Aynı gramajda ancak 3 buçuk TL’den satılmalıdır. Bu yönde de bir talepte bulunacağız” diye konuştular.

Vatandaş Yüksek Buldu

Ramazan pidesinin 300 gramının 6 TL’den satılacağını öğrenen vatandaşlar ise, “Evet girdi fiyatları oldukça arttı ama bu fiyat çok yüksek. 5 TL olması belki normaldir. Geçtiğimiz yıl 300 gram pide 3 buçuk TL’den satılmıştı. Fırıncılar pide fiyatlarını 5 TL’den satarsa vatandaş olarak belki alabiliriz” ifadelerinde bulundular. Haber-Erdoğan KARAGÖZ