Doğada Yaşayarak Öğrendiler

Doğada Yaşayarak Öğrendiler

Likya Orman Kampı geçtiğimiz hafta sonu Fethiye’nin en güzel koylarından birisi olan  İnlice koyunda  etkinlik düzenledi. Etkinliğe; farklı Şehirlerden bir çok öğrenci geldi  ve sonbaharın ayak izlerini Fethiye İnlice’ de takip ettiler.

6 ve 7 Kasım 2021 tarihleri arasında  İnlice koyunda düzenlenen etkinliğe; Türkiye’nin farklı şehirlerinsen ve Fethiye’den 5-13 yaşlarında 41 çocuk ve ailesi katıldı. Fethiye İnlice koyundaki Likya Orman Kampının misafirleri Türkiye’nin dört bir yanından gelen çocuklar ve aileleriydi. Teması “Sonbaharın Ayak İzleri” olan bu etkinlikte; doğada bilim sanat ve aktiviteleri disiplinli bir şekilde düzenlenen program ile  çocuklar hem eğlendiler, hem de eğlenirken öğrendiler ve öğrendiklerini uyguladılar. 2 gün süren etkinlikte; robotik kodlamadan, akıl ve zeka oyunlarına, çocuklar için felsefeden sanatın her bir koluna, orman okulu oyunlarından oryantringe, çocuk yogasından minik şefler atölyesine kadar 10 farklı etkinliğe katılan çocuklar unutamayacakları bir hafta sonu yaşadılar.

Cumartesi gecesi aileleriyle kamp ateşi etrafında toplanıp kamp şarkıları söylediler ve kendi hazırladıkları yiyeceklerini pişirip yediler. Hafta sonu 09:00-17:00 saatleri arasında çocuklar birbirinden güzel aktivitelere katılırken aileleri de tur rehberinin eşliğinde Likya yolunu yürüdüler. Çocukların 21 yüzyıla becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Likya Orman Kampı eğiticileri orman okulu felsefesiyle ekolojik hayata saygılı ve disiplinler arası STEM yaklaşımıyla verdikleri eğitimlerin sonuçlarını gözlemlemekten mutluluk duydular. Aileler de çocukların kaliteli bir şekilde geçirdiği zaman için mutlu olurken bir sonraki etkinlik için katılma planlarına başladılar.

“Likya Orman Kampı Nedir ?”

2019 Yılında Fethiye’de kurulan ve Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile “Doğada Öğreniyorum” protokolünü imzalayarak ilk hedefi uzak mahalle okullarına gönüllü eğitimler vermeyi hedefleyen çocuklar için bir etkinlik  kampıdır. İnlice Koyunda bulunan kamp doğada bulunan 2 açık sınıfı ve 18 farklı branşta uzman eğitim kadrosuyla çocuklarımıza farklı bir aktivite alanı sunmaktadır. Protokol hakkında bilgi veren Likya Orman Kampı Yetkilisi Yıldız Çokcoşkun, “Bu protokol kapsamında öğrencilerimiz doğa, bilim ve sanat kampımızda tabiat ile iç içe aktiviteler gerçekleştirmektedir. 21. Yüzyılın teknolojilerine kalıcı olarak öğrenmelerini ve hazır olmalarını amaçlıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir