Düzce Depreminin Yıl Dönümünde Afet Farkındalık Eğitimi

Düzce Depreminin Yıl Dönümünde Afet Farkındalık Eğitimi

Fethiye Belediyesi, Fethiye Kent Konseyi ve Fethiye MagAmesar(Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi)işbirliği ile AFAD adına ‘’Birey ve Aileler için Afet Farkındalık Eğitimi’’ verildi. Mahalle Afet Gönüllüleri içindeki Afet FarkındalıkEğitmenleri, Ercan Kolcu, Nilüfer Kolcu, Servet Kara, YıldırımMutlu ve Fethiye Belediyesi Jeoloji Yüksek Mühendisi M. Serhat Karagöz tarafındanDüzce depreminin yıl dönümü ve 12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık günü olması münasebetiyleafet farkındalık eğitimi verildi.

Fethiye Kent Konseyi adına, Yürütme Kurulu üyesi ve Şehir Plancıları Odası Muğla Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Birol Keski ve Genel Sekreteri Ahmet Tekde afet farkındalık eğitimine katılım sağladı. Fethiye Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu salonunda yapılan eğitim, öğretmenlere, halk eğitim personellerine ve kursiyerlere verildi. Afet Farkındalık Eğitimi’ne katılım yoğun olurken, Afadeğitmenleri afetlerle ilgili birçok bilgiyi katılımcılara aktardı.

Mahalle Afet Gönüllüleri Fethiye Temsilcisi Ercan Kolcu, “Ekibimiz kurulduğu günden bu güne kadar geçen kısa sürede, T.C. Fethiye Kaymakamlığı başta olmak üzere, Fethiye Belediyesi,Kent Konseyi, İl ve İlçe İtfaiyesi,Afad Muğla İl Müdürlüğü, Fethiye Orman işletme Müdürlüğü, Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timive ilçemizde faaliyet gösteren diğer STK’ müz AKUT ile seviyeli disiplinli ve koordineli bir çalışma içerisinde görev yapmaktadır. Ekibimiz kuruluşundan bu güne kadar geçen 16 aylık kısa süre içerisinde İlçemizde, Bölgemizde ve Ülkemizde oluşan birçok Afet ve Acil Durumlarda Afad İl Müdürlüğümüzün görevlendirmesi ile aktif görev yapmıştır. Bunlardan bazıları şu şekildedir. 30 Ekim 2020 İzmir Depremi Rızabey Enkazı 4.5 gün görev yapılmıştır.Temmuz, Ağustos 2021 Muğla Orman Yangınlarında 7 farklı bölgedeki yangınlarda tahliye, söndürme, soğutma, afet ve acil durum haberleşmesi konularından görev yapmıştır. Dalaman’dan, Göçek, Fethiye ve Seydikemer bölgesinde oluşan 17 ayrı acil durum çağırısına ekibimiz ile başarılı müdahaleler yapılarak birçok cana dokunulmuştur” Son olarak Fethiye belediyesi tarafından düzenlenen Uluslar arası Hava Oyunlarında AfadJak 112 Umke Sahil Güvenlik gibi kurumlarımız ile alanda görev yapmıştır”ifadelerinde bulundu.

MagAmesar Temsilcisi Ercan Kolcu son olarak,“Gönüllü olmak ve aramıza katılmak isteyen her kese kampız açık. Bizimle 0 530 667 58 38 numaralı telefonu arayarak iletişime geçen bölge insanlarımıza bedelsiz olarak eğitim veriyor ve ekibimizin bir parçası yapıyoruz “ dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir