Kadınlar Fethiye’de Atatürk’ün Huzuruna Çıktılar

Kadınlar Fethiye’de Atatürk’ün Huzuruna Çıktılar

Fethiye’de kadın sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 87’nci  yıl dönümünü törenle kutladı. 5 Aralık Dünya Kadın Hakları gününde Fethiye’deki kadınlar, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği seçme ve seçilme hakkını coşkuyla kutladı. Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende sivil toplum kuruluşları adına Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir, günün anlam ve önemini dair konuşma yaptı.

Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şubesi öncülüğünde 5 Aralık Dünya Kadın Hakları günü kapsamında Beşkaza Meydanı’ndaki Atatürk Anıtında çeşitli kadın örgütleri üyelerinin de katılımıyla tören düzenlendi.

Törene Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir, AK Parti Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülhanım Boz, CHP Fethiye Kadın Kolları Başkanı Gülümser Oymak ve kadınlar tarafından yoğun katılım gerçekleşirken,  CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir de katıldı.

Fethiye Belediyesi Bando takımı eşliğinde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının söylenmesi ile başlayan törende Türk Kadınlar Birliği ve CHP Fethiye Kadın Kolları üyeleri tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Atatürk Anıtına koyulan çelenklerin ardından günün anlam ve önemine binaen konuşma gerçekleştiren Törene Türk Kadınlar Birliği Fethiye Şube Başkanı Candan Özdemir, “Bugün burada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına armağan ettiği , Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 87’nci  yıl dönümünü kutluyoruz. Kutlu olsun. Türk Kadınlar Birliği 1924 yılında Nezihe Muhittin’in başkanlığını yaptığı yıllarda Türk Kadın yolu adı altında dergi çıkarmıştır. Kadınlar 5 Aralık 1934 yılında seçme ve seçilme hakkını kazanmıştır. Türk Kadınlar Birliği1934 yılından bu yana halen faaliyetlerini sürdüren, kamu yararına çalışan ve Cumhuriyet tarihimizin en ömürlü derneği olarak hala faaliyetlerini aktif olarak sürdürmektedir. Türk Kadınlar Birliği Fethiye İlçemizde 1969 yılında başkan Hatice Devrim tarafından kurulmuştur. Sonrasında Eda Koylu, Işık Taban, Zeynep Tuncel,Emine Soydemir ve şimdiki başkan olarak da ben Candan Özdemir olarak arkadaşlarım ile birlikte görevimi yürütüyorum. Hepimiz için 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı kutlu olsun” dedi.  Haber-Hakan AYKIRI

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir