Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

Fethiye’de Türk Sağlık-Sen üyeleri, sadece hekimleri içeren özlük hakları düzenlemesine tepki amacıyla 1 günlük iş bırakma eylemi yaptı. Tüm üyeler adına basın bildirisi gerçekleştiren Türk Sağlık-Sen Muğla Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gültekin Gül, “Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadele kapsamında bir günlük işimizin başında değiliz” dedi.

Bütün sağlık çalışanlarına yönelik özlük hakları ve maaş zammıyla ilgili müjde olarak sunulan yasadan yalnızca hekimlere düzenleme çıktı. Hastanelerde örgütlü sağlık sendikaları da dün peş peşe iş bırakma eylemi yapacaklarını duyurmuştu. Fethiye Devlet Hastanesi’nde Türk Sağlık-Sen üyesi sağlık çalışanları da sendika genel merkezinin kararı doğrultusunda 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştirdi.

Hastane bahçesinde bir araya gelen Türk Sağlık-Sen üyelerine Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası üyeleri de destek verirken, hükümetin kendilerini sahipsiz bıraktığını belirterek tüm sağlık çalışanlarını kapsayan bir çalışma yapmalarını istedi.

Tüm gruplar adına ortak basın bildirisini okuyan Türk Sağlık-Sen Muğla Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Gültekin Gül, “Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadele kapsamında bir günlük işimizin başında değiliz” dedi.

Gül açıklamasının devamında, “Sağlık çalışanlarımızın tamamının ücretlerine zam yapılması için başlattığımız mücadelede Perşembe günü açıklama yapmış, Cuma günü ise 1 saat işe geç gelmiştik.Bugünde iş bırakarak tepkimizi gösteriyoruz.Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının benimsenmesi sağlık çalışanlarımızın tamamının bundan faydalanmasıdır.Doktorlarımız zammı hak ediyorlar, yapılsın bir itirazımız olmaz, olamaz. Bizim isteğimiz tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin arttırılmasıdır. Çünkü sağlık çalışanlarımızın tamamı ekonomik sıkıntı yaşamaktadır.Çünkü tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir.Bir günde hem açıklanıp hem de TBMM’de kabul edilen düzenleme eksik olmuştur.Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, Tüm zorluklara rağmen hiç yılmadan devletine ve milletine hizmet eden cefakarlar,Kısacası cefanın talipleri sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı, gayrı olmaz” dedi.

Bu düzenleme ile sağlık çalışanları arasında ayrıştırma yapılmak istendiğini belirten Gültekin Gül, “Sağlık çalışanları bir bütündür. Sağlık hizmetleri bir ekip işi olduğuna göre bu ekibin her bir çalışanı değerlidir. Bizde çalışanlara bir bütün olarak bakarız.Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarımızın görmezden gelinmesine razı oluruz. Çünkü biz Türk Sağlık-Sen’iz bizim için her bir çalışan değerlidir. Onların derdi, derdimiz, isteği, isteğimizdir.Son günlerde görüyoruz ki, özellikle sosyal medyada algı oyunları ve yalanlarla sağlık çalışanlarının arasına fitne sokulmaya çalışılıyor. Çalışanlar için verdiğimiz haklı mücadeleye nifak tohumu ekip, ilgiyi ve gündemi başka yönlere çekmek isteyenler var. Gerçekleri değiştirip farkı yansıtmak gibi çirkinliklerle uğraşanlar var. İyi bilsinler ki onlara ne bizler ne de çalışanlarımız fırsat vermez. Bu kirli oyunlar tutmaz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kaynağından doğru bilgilere itibar edilmelidir.

Talebimiz Nettir;

Talebimiz çalışanların ekonomik sıkıntıların giderilmesi içindir. Çalışanları memnun edecek, sağlık kurum ve kuruluşlarının tamamında görev yapan çalışanları kapsayacak makul bir ücret artışı bekliyor ve ümitediyoruz.Sağlık müdürlüklerinden, toplum sağlığı merkezlerine, aile hekimliğindenacil sağlık hizmetlerine, Bakanlık Hastanelerimizden, Üniversite hastanelere kadar velhasıl sağlık kurum ve kuruluşlarımızın tamamında görev yapan tüm çalışanlarımız ve mesai arkadaşlarımıza bu artış yapılmalıdır. Bundan faydalanmalıdırlar. TBMM’de bu konuda düzenleme yapılacağı yetkililer tarafından ilan edilmişse de biz bunun bir an önce hayata geçmesini, kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Mücadelemizde kararlıyız, sağlık çalışanları ile birlikte hakkımızı almanın gayretindeyiz. Türk Sağlık-Sen olarak tüm platformlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarının gür sesi olmaya devam edeceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız” ifadelerinde bulundu.

Gerçekleştirilen basın açıklamasının akabinde tüm sağlık ekipleri hastane bahçesindeki kafeteryaya giderek eylemlerinin devamını sürdürdüler.  Haber-Hakan AYKIRI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir