CHP’li Girgin “Karabel Tüneli Ne Zaman Tamamlanacak?”

CHP’li Girgin “Karabel Tüneli Ne Zaman Tamamlanacak?”

TBMM Genel Kurulu’nda 12 Aralık Pazar günü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2022 yılı bütçesi görüşüldü.

Görüşmeler sonunda soru cevap kısmında Bakan Adil Karaismailoğlu’na Muğla hakkında sorular soran CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin dile getirdiği soruların takipçisi olacaklarını ve peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Hayaller Battı Çıktı, Gerçekler Oldu Bitti

“Garaj önünde Battı çıktı yapılacak, trafik akışı güvenli ve rahat bir hale gelirken, bulvar kenarında oluşturulacak modern cepler ile sürücülerin işyerleri önünde kolayca duraklamaları ve alış veriş yapmalarının önü açılacak. İnönü Bulvarı Karayolları Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak ivedilikle ticarete açılacak” denilerek seçim vaadinde bulunulurken kurum görüşleri alınmadan ulaşım ana planıyla uygunluğu kontrol edilmeden, kentteki günlük yaşam ve kentin olağan kullanımı dikkate alınmadan oldu bittiye getirilen proje sonunda maalesef vatandaşlarımız ve esnaflarımız mağdur edilmiştir diyen Girgin Bakan Adil Karaismailoğlu’na şu soruyu sordu:

Vatandaşların Mağduriyetini Gidermek İçin Çalışmanız Var Mı?

“Yatağan’da battı çıktı yapacağız” vaadiyle işbaşına gelip, Belediye, Karayolları, Bakanlığınız tarafından oldubittiye getirilerek yapılan, kamu yararına da aykırı olduğu mahkeme kararıyla tescillenmiş olan otobanvari yol için vatandaşların mağduriyetini gidermek için çalışmanız var mı?

Menteşe-Kötekli’ye Akıllı Kavşak Değil Katlı Kavşak

CHP’li Girgin “Bekleme sürelerinin azaltılması ve ulaşılabilirliğinkolaylaştırmasıiçin katlı kavşak yapılarak vatandaşı canından bezdiren trafik yoğunluğu  sorunuçözümekavuşturulmalıdır” diyerek Menteşe’de bulunan akıllı kavşağın mevcut trafik yoğunluğu kaldırmadığını belirtti ve çözümün katlı kavşakta olduğuna dikkat çekti. Girgin  bakana “Kötekli katlı kavşak yapımı ne zaman başlayacak?, ve Menteşe ilçesi Yerkesik-Dirgime kavşağı yapımı ne zaman tamamlanacak sorularını sordu.

Muğla-Kale Yol Çalışması Ne Zaman Bitecek?

CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin’in bir diğer sorusu da Denizli Muğla yol çalışması idi.

‘’Yapımı yıllardır bitmeyen ve çok ciddi bir trafik yoğunluğu olan Muğla – Kale yolu hem bölge halkı için hem de bu yolu kullanan tüm vatandaşlarımız için önem arz etmektedir. Muğla ilinin genelini ve özellikle Bodrum, Marmaris, Datça gibi önemli turizm merkezlerini Denizli, Afyon ve Ankara gibi önemli merkezler olmak üzere Anadolu’nun iç kesimlerine bağlayan önemli ve trafik yoğunluğu yüksek bir ulaşım güzergahıdır.’’ Diyen  Girgin Denizli-Kale yolunun ne zaman tamamlanacağını sordu.

Milas’ta Olduğu Gibi Dhmi’nin  Büyükşehir Belediyelerini Genelgelerle Engellemesine Son Verilecek Mi?

“24 yıla yakın bir sürede Milas Havaalanı Taksi İşletmecileri Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nce gerçekleştirilen hizmet konusunda yeniden kiralama yapılmamış ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden herhangi bir görüş veya değerlendirme istenmeden ihaleye çıkılmıştır” diyen Girgin “Devlet Hava Meydanları İşletmesinin, Büyükşehir Belediyelerinin yasal yetkisi ve yargı kararları olmasına rağmen, havaalanı yolcu taşımasını genelgelerle engelleme çalışmasına son verilecek mi?” Sorusunu yöneltti.

Ortakent-Yalıkavak Tünel Ve Yol İmalatı Ne Zaman Bitirilecek?

‘’Yalıkavak’ı Bodrum’a bağlayan güzergah coğrafi şartların zorluğu nedeniyle aşırı trafik yükü nedeniyle  söz konusu güzergahta kazaların yaşandığını söyleyen Girgin hem can, hem zaman, hem de mal kaybını önlemek amacıyla yolun bir an önce tamamlanması gerektiğini belirterek Ulaştırma ve Altyapı Bakanına Ortakent-Yalıkavak tünel ve yol imalatı ne zaman bitirilecek? Sorusunu yöneltti.

Göcek Tüneli  Ücretsiz Olacak Mı?

Her seçim öncesi müjdeler olsun diyerek Göcek tünelinin ücretsiz olacağı müjdesinin verilmesine rağmen yapılan ikinci tünelin de firmaya verildiğini ve 2032 yılına kadar olan sözleşmenin mahsup yoluyla  2025 yılına indirildiğini belirten Girgin  tünelin ücretsiz olacağı sözünün tutulmasını isteyerek verilen söz tutulacak mı diye sordu.

Karabel Tüneli Ne Zaman Tamamlanacak?

“Muğla’nın Fethiye ve Seydikemer İlçelerini, Burdur ve Antalya İllerine bağlayan karayolu üzerinde, KarabelMevkinde toplam 6.720 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapımına başlanan, Karabel Tünelinin bir kısmının yapımı tamamlanmış, kalan kısmının ise yapım süreci durdurulmuştur. “diyen Girgin Bakan Adil Karaismailoğlu’na “Karabel tüneli niçin durdu, ne zaman tamamlanacak, oluşan kamu zararını kim karşılayacak?” diye sordu.

Fethiye Söğüt Yolu Ne Zaman Tek Şeritten Kurtulacak?

“Yaz ayında milyonları aşan bir turizm alanı olmasının yanısıra geniş tarım ve ticarete sahip olan bölge yolu, mevcut hali nedeniyle can ve mal kayıpları yaşanmakta ve ticari aksamalara neden olmaktadır.” diyen Girgin “Fethiye-Söğüt yolu ne zaman tek şeritten kurtulacak?” Sorusunu yöneltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir