Ünlü Yazarlar, ‘Türkiye’de Basın Ve Politik Yüzü’ Söyleşisinde Buluştu

Ünlü Yazarlar, ‘Türkiye’de Basın Ve Politik Yüzü’ Söyleşisinde Buluştu

Fethiye Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve 10 Ekim’e kadar devam edecek olan Fethiye Likya Günleri Etkinlikleri, ünlü yazarlar Deniz Zeyrek, Ali Haydar Fırat, Arif Beki ve Yavuz Oğhan’ın, ‘Türkiye’de Basın ve Politik Yüzü’ söyleşisiyle başladı.

Fethiye Likya Etkinlikleri kapsamında ünlü yazarlar Deniz Zeyrek, Ali Haydar Fırat, Arif Beki ve Yavuz Oğhan ‘Türkiye’de Basın ve Politik Yüzü’ söyleşisini gerçekleştirdiler. Fethiye Belediyesi Özer Olgun Kültür Merkezi’nin Açık Hava Gösteri Merkezi’nde, sohbet havasında gerçekleştirilen söyleşiyi vatandaşlar ilgiyle izledi.

Türkiye’nin önde gelen isimlerinden oluşan yazarlar, ‘Türkiye’de Basın ve Politik Yüzü’ temasında birçok konuda açıklamalarda bulundular. Yazarlara Fethiyelilerin ilgisi de yoğun oldu. Programa Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Yazar Ali Haydar Fırat, “Birbirinden değerli üstatlarım, gazeteci abilerimle ve sizlerle hem ülkemizin siyaset gündemini hem medya gündemini konuşacağız. Bu panelin genel çerçevesini şöyle tanımlıyoruz; Türkiye’de bir değişim süreci yaşanıyor, bu sadece iktidar değişimi olarak görülmemeli. Kapsamlı bir değişim, herkesin içinde yaşadığı hayattan bunaldığı, iktidar baskısının arttığı bir dönemde köklü bir değişim ve yenilenme sürecinin bizi beklediğini düşünüyoruz” dedi.

Organizasyonun oluşmasında emeği geçen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Yazar Arif Beki ise, “ Fethiye Belediyesi Kültür ve Sanatı önemseyen belediyelerimiz arasında. Biz de ikinci defadır buraya katılım sağlıyoruz” dedi. Arif Beki söyleşide ise, CHP’li belediyelerin yardım kampanyalarının engellenmesi konusuyla ilgili şunları söyledi; “AKP, İstanbul Yerel Seçimini kaybedince, tekrar yeniletti. Bu sefer seçim daha açık farkla bir daha kaybedildi. Sonra salgın oldu. Salgında Cumhurbaşkanı, belediye başkanlarına, böyle zamanların milletin gözüne girmek için fırsat zamanları olduğunu söyledi. CHP’li belediye başkanları da yardım etmek istediler ama izin verilmedi. Ekmek dağıtmak istediler, dağıttırılmadı. Gerekçe neydi, siz paralel devletçilik mi yapıyorsunuz nifak mı çıkarıyorsunuz denildi”

Algı operasyonlarına dikkat çeken Yazar Deniz Zeyrek ise, “‘Bunlar bırakıp gitmezler’ algısının bizzat iktidar tarafından yaratıldığını düşünüyorum. Bunun temel nedenide ‘bunlar kaybetse de gitmeyecek sonuç değişmeyecek’ gibi bir algıyla biraz sandığa küstürme çabası var. Bir de şunu duyuyorum; o kadar silahlı adamları var diyorlar. Bugün iktidarın değişmesini bekleyen milyonlarca kadın var ve hepsi elinde terlikle bekliyor. İsterse yüz bin tane silahlı adamı olsun. Bu ülkenin halkı;  bu toprakları,Anadolu’yu bağımsızlaştırdılarsa onun üstüne yeni bir devlet yaşam alanı ulus diye tanımlanan bir yapı oluşturdularsa, bundan sonra da onu yaşatmaya devam edecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili ‘adaylar’ konusunda düşüncelerini aktaran Yavuz Oğhan ise, “Ben millet ittifakının bu süreçte hiçbir şekilde risk alacağını düşünmüyorum.  Kılıçdaroğlu’yla ilgili süreç devam edecek. Zaten şu anki propaganda süreci gibi bakmak lazım. Oradaki tablo sürecin nasıl işleyeceğini bize gösterecek. Acaba kimi aday göstersek Erdoğan karşısında zafere ulaşabiliriz diyen CHP’li, İyi Partili seçmenler vardı. Orada bir umut azlığı söz konusuydu, o nedenle tek aday koymak için Abdullah Gül’e bile gidildi. Ama bugün öyle bir süreç gelişti ki; Kemal Kılıçdaroğlu ile sorun çıkacaksa ben bugüne kadar gösterdiği liderlikten yola çıkarak söylüyorum bunu, İmamoğlu diyebilir, Mansur Yavaş diyebilir. Riske atılacağını düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Program sonrası yazarlar, sevenleriyle buluştu. Vatandaşlar, kitaplarını yazarlara tek tek imzalattı.  Fethiye Likya Günleri’nin üçüncüsünü gerçekleştirdiklerini ifade eden Fethiye Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Halime Ok ise, ilk güne katılım sağlayan tüm vatandaşlara teşekkür etti. 1 Ekim itibariyle söyleşilerin kaldığı yerden hızlı bir şekilde süreceğini söyleyen Ok, “Fethiye Belediyesi’nin değerli sanatçıları program öncelerinde mini konserler verecek. Tüm Fethiye halkını söyleşilerimize, etkinliklerimize, mini konserlerimize bekliyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir