Fethiye Fuar Alanı Kongre Merkezi Fizibilite Çalışmaları Sürüyor

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından hazırlanan ve Güney Ege Kalkınma Ajansı ‘2020 Yılı Fizibilite Desteği’ programından yararlanarak yürütülen ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ çalışmaları kapsamında ara rapor bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının sonuçlarına ilişkin değerlendirmede bulunan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Fethiye’ye yapılacak bir kongre merkezinin ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, projenin bölgeye, ilgili sektörlere ve turizm sezonun 12 aya yayılmasına, sağlayacağı faydalarla ilgili ortak fikir birliğine varıldığını söyledi.

Dijital ortamda 3 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştirilen ara rapor bilgilendirme toplantısına, FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Dim, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, FTSO Dış Ticaret ve Sanayi İşlemleri Sorumlusu ve proje koordinatörü Özge Ertürk Hakanoğlu, AR-GE ve Proje Birimi Sorumluları İrem Karacan ve Kemal Köse ile Progem Eğitim Danışmanlık firması Genel Müdürü Adnan Hacıbebekoğlu, proje koordinatörü Gürkan Aydın, Saha ve Veri Uzmanı Can Akcan, Araştırma ve Raporlama Uzmanı Nazlıcan Şener katıldı. Fizibiliteyi hazırlayan Progem Eğitim Danışmanlık firmasının toplantıda sunduğu ara raporda, 8 Eylül 2021 tarihinde çalışma kapsamında gerçekleştirilen geniş katılımlı odak grup toplantısında elde edilen kurum görüşleri, turizm, imalat ve tarım sektörü ile yapılan anket verileri, SWOT analizi, merkez için uygun alternatif alanlar ile çalışmayı kapsayan sektörel ve bölgesel politika ve programlar yer aldı.

“Yatırımın Yeri Ve Ölçeği Önemli”

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak Fethiye’ye yakışır bir fuar alanı ve kongre merkezi için GEKA destekli fizibilite raporu hazırladıklarını vurgulayan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı “Bölgemizdeki tüm kurum ve kuruluşlar bu noktada birleşiyor. Fethiye’ye yapılacak bir kongre merkezinin bölgeye, ilgili tüm sektörlere, turizmin çeşitlenmesine ve sezonun 12 aya yayılmasına sağlayacağı faydalarla ilgili ortak fikir birliğine varıldı. Fizibilite raporu belli bir aşamaya geldi, burada önemli olan yatırımın doğru lokasyona kurulması, Fethiye ölçeğine ve yapılabilecek organizasyon türlerine göre fizibilitenin şekil alması. Danışman firmamız gerekli çalışmaları yürütüyor, benzer ölçekteki merkezler inceleniyor, başarılı örnekler ile kıyas yapılıyor. Bir sonraki aşamada teknik analizin yanı sıra organizasyon yapısı ve toplam yatırım tutarları rapora yansıyacak ve ‘Fethiye Fuar Alanı ve Kongre Merkezi Fizibilite Raporu’ tamamlanacak.” diye konuştu.