FTSO’da 3 Liste Yarışacak

FTSO’da 3 Liste Yarışacak

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) önümüzdeki Ekim veya Kasım ayında yapılması beklenen seçimlerinde 3 isim başkanlık için güvenoyu yoklaması yaparken, Fethiye ve Seydikemer iş dünyasının önde gelen isimleri de başkan adaylarının listelerine girerek seçimi kazanma telaşında. 4 yılda 9 projeye imza atan mevcut FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı’nın yürüttüğü çalışmaları tamamlamak ve planladığı yeni projeleri hayata geçirebilmek adına 1 dönem daha üyelerden destek beklediği ifade edilirken, FTSO’nun çalışmalarından memnun olmadıklarını dile getiren Turizmci- İş insanı Günay Özütok ve Seydikemerli iş insanı Asım Orhan da başkanlığa aday olduklarını belirterek yoğun tempoda çalışmalarını sürdürüyor.

 

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, 1901 yılında Meğri Ticaret ve Sanayi Odası ismi ile Yorgu Lazaridi, Gulu Gudren, Güzeloğlu Vangel, İbrahim Efendi, Çeşmeli Osmanbey, Dr. Vasilaki, Nuhzade Kamil Efendi, Hacı Halil Efendi, Hacı Mehmet Efendi, Saatcı Giritli Hasan Raşit Efendi gibi zamanın önde gelen tacirleri tarafından kuruldu. 1955 yılında adı Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak değiştirilen kurumda şuna kadar 13 isim başkanlık görevinde bulundu. Fethiye’nin en köklü kuruluşlarından Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, 2022 yılının 4’üncü çeyreğinde tekrar seçime gidiyor. Ekim ayının ikinci yarısı veya Kasın ayının ilk yarısında yapılması beklenen Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinde 3 ismin başkanlık için çalışmalarını sürdürdüğü ve listelerini oluşturmak için nabız yokladığı kaydedildi.

2018 yılında Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanlığını kazanarak göreve gelen ve çalışmalarına başlayan, Osman Çıralı, 4 yılda 9 projeye imza atarak dikkat çekti. Araya giren 2 yıllık pandemi sürecindeki zorlu koşullara rağmen çalışmalarını sürdüren Başkan Çıralı, yürüttüğü projeleri tamamlamak ve planladığı yeni projeleri hayata geçirebilmek adına 1 dönem daha üyelerden destek istediği öğrenildi. Görev süresinde Babadağ Teleferik Projesi’ni hizmete açan Başkan Çıralı, hemen akabinde Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Projesi’ni hayata geçirebilmek için kollarını sıvadı. Seydikemer’in Çobanisa Mahallesi’nde 1,14 milyon metrekare alan üzerine kurulacak dev yatırımın, 40 bin büyükbaş hayvana ev sahipliğe yapacağı ve 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağı belirtiliyor. Ayrıca büyük yatırımlar arasında yer alan Fethiye Su Altı tarih Parkı Projesi’yle de Fethiye’nin tarihi güzelliklerinin deniz dibine indirilmesi ve dalış turizminin canlandırılması planlanıyor. Fethiye’de spor turizmi ve eko turizmin gelişmesi adına önemli adımlar atan Başkan Çıralı, bu alanda faaliyetleri ara vermeden sürdürüyor. Marka yaratma çabaları kapsamında, önceki yıllarda coğrafi işaretli ürünü olmayan Fethiye ve Seydikemer’e 5 coğrafi işaretli ürün kazandırılmasında ve bu ürünlerin tüm Türkiye’ye tanıtılmasında önemli yol oynayan Osman Çıralı ve ekibi seçime, ‘Mavi Liste’ ile girmeye hazırlanıyor.

2015-2018 yılları arasında FTSO yönetiminde başkan Akif Arıcan’ın başkan yardımcısı görevinde bulunan ve Babadağ Teleferik Projesi ile Fethiye İşletme Fakültesi’nin yapım aşamasında büyük fedakarlık gösterdiği vurgulanan isimlerden Turizmci – İş İnsanı Günay Özütok, mevcut oda yönetiminin çalışmalarının yetersiz olduğunu aktararak aday olduğunu belirtti. Başkan adaylarından Özütok, ekibi ile birlikte seçime kırmızı liste ile girmeye hazırlanıyor.

Fethiye ve Seydikemer İlçelerinin başarılı ve çalışkan iş adamlarından Asım Orhan’da FTSO seçimlerinde başkanlık için aday olduğunu aktardı. Başkan Adayı Asım Orhan, uzun yıllardan bu yana Fethiye Ticaret ve Sanayi Odasının yönetiminde ve meclisinde bulunmuş ve oda yönetiminin başarılı çalışmalarının altında imzası bulunmaktadır. Asım Orhan ve ekibi de seçime beyaz liste ile girecek.