Hasan Karaçelik Hayatını Kaybetti

Hasan Karaçelik Hayatını Kaybetti

Ortaca Belediyesi eski başkanlarından Hasan Karaçelik hayatını kaybetti. 2009 yılında Ortaca Belediye Başkanı seçilen ve 2 dönem başarılı çalışmalara imza atan Hasan Karaçelik dün gece kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Karaçelik yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.  İki dönem Ortaca İlçesinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden belediye başkanı seçilen Karaçelik’in ölümü büyük üzüntü yaratırken cenazesi bugün öğle namazına müteakip Ortaca İlçesi Çaylı Mahallesi mezarlığına defnedilecek.

Hasan Karaçelik kimdir?

29 Mart 2009 Pazar günü yapılan yerel seçimlerde Ortaca’nın 15. Belediye Başkanı seçilen Hasan Karaçelik 1955 Ortaca doğumludur.  Muğla Turgut Reis Lisesine kayıt olup Fethiye Lisesinden mezun olur. 1971 yılında Konya Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Makine bölümünü kazanan Karaçelik 1978’ de mühendis olarak mezun olur.  Üniversite yıllarında Üniversite gençliğinin ekonomik, demokratik haklarını savunmak ve hayata geçirmek için Konya Demokratik Yüksek Öğrenimi Derneğinin kuruculuğunu ve başkanlığını yapar. Üniversite yaşamı boyunca gençliğin ve emekçi halkın ekonomik ve demokratik haklarının savunulmasında önderlik yaptığı mücadele sonucu, 1976 ve 1978 yıllarında 2 kez cezaevine girer. Toplam 11 yıl mahkûmiyet hayatı sonunda 1988 yılında tahliye olur.

Ortaca’ nın ilk süreli gazetesinin yayın hayatına başlamasını sağlar.

Uzun yıllar Ortaca Spor kulübünde başkan ve yönetici olarak hizmet eden Hasan Karaçelik, 1999 yılında yapılan yerel seçimlerde CHP’den kontenjan adayı olarak seçilir. Bu dönemde Belediye Meclisi üyesi ve Başkan vekilliği hizmetlerinde bulunur. Yüksek Seçim Kurulu tarafından siyasi yasağın bitmediği gerekçesiyle 6 ay sonra meclis üyeliği düşürülür.  1993 yılında Serpil hanımla evlenen Hasan Karaçelik iki çocuk babasıdır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir