Kültür Ve Turizm Bakan Yardımcısı Demircan Seydikemer’de

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, kültürel varlıkları inceleme ve çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Seydikemer’e geldi. Bakan Yardımcısı Demircan’a Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker ve Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak eşlik etti.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Seydikemer’e gelerek ilçenin tarihi alanlarında inceleme yaptı. 2021 Patara Yılı olması dolayısıyla Likya Medeniyetlerine ev sahipliği yapan antik kentlerde incelemelerde bulunan Bakan Yardımcısı Demircan, Kaş’ın Patara ve Ksanthos Antik Kentlerine yaptığı ziyaretlerinin ardından Seydikemer’in Kumluova Mahallesinde bulunan ve M.Ö yedinci yüzyılda kurulduğu tahmin edilen Letoon Antik Kentine ziyaret gerçekleştirdi.

 

Ziyarette Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker, Seydikemer Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Kaynak, Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Patara Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık, Ksanthos-Letoon Kazısı Başkanı Doç. Dr. Erdoğan Aslan, Kazı Komiseri Yusuf Benli, belediye personeli, kazı ekibi ve kurum müdürleri yer aldı.

Letoon Antik Kenti Hakkında Bilgi Aldı

1988 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Letoon Antik Kentinde yürütülen çalışmalar hakkında Fethiye Müze Müdürü Emel Özkan ve kazı ekibinden bilgi alan Demircan daha sonra Arkeolog Prof. Dr. Fahri Işık’tan bölgenin tarihi ve geçmişten günümüze kadar yürütülen çalışmaları hakkında bilgi aldı. Likya’nın önemli şehirlerinden biri ve dini merkezi sayılan Letoon Antik Kenti’nde bulunan Leto, Apollon ve Artemis tapınaklarında incelemelerde bulunan Bakan Yardımcısı Demircan, Bakanlığın bölgeye yaptığı yatırımları hakkında bilgiler aktardı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın ziyareti toplu hatıra fotoğrafı çektirmenin ardından sona erdi.

Bunları da sevebilirsiniz