Lavanta hasadı yapıldı

Lavanta hasadı yapıldı

Fethiye Belediyesi tarafından Yeşilüzümlü Mahallesi’ne geçtiğimiz senelerde dikimi yapılan Lavanta Bahçesi’nde, lavanta ve altın otlarının hasatları yapıldı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın da katılım sağladığı hasatta 1 ton yaş lavanta hasadı, 500 kg yaş altın otu hasadı gerçekleştirildi.

Fethiye Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan Lavanta Bahçesi, hasat vermeye devam ediyor. Lavanta bakımlarının ardından hasatlar vatandaşlar eşliğinde toplandı. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Esnaf Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye Likya Kadın Kooperatifi Başkanı Çiğdem Karaca,  Yeşilüzümlü Muhtarı Erkan Arıcan ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı açıklamada, “Bugün ikinci Lavanta Hasat Şenliğinde burada birçok vatandaşımız ile birlikteyiz. Sizler de biliyorsunuz geçen yıl lavantanın birinci hasat şenliğini gerçekleştirdik. Bu yıl da ikinci hasat şenliğini buradaki birçok STK kuruluşlarımız, Kooperatiflerimiz, Fethiye’mizde ve Üzümlü’müzde yaşayan birçok vatandaşımız ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Fethiye Belediyesi olarak tarıma ne kadar önem verdiğimizi daha önce sizlerle yapmış olduğumuz bütün görüşmelerde ve bütün programlarda paylaşmıştık. Bölgemizde kurmuş olduğumuz Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve Likya Kadın Kalkınma ve Girişim Kooperatifi ile birlikte bölgemizin birçok tarım alanında ciddi yatırımlar yapıyoruz. Ve onlarla birlikte de bölgede yaşayan, kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sosyoekonomik yapısına katkı sunuyoruz. Daha önce belediyemize ait olan 180 dönüm tarım arazisinde birçok bölgede ekim ve dikimlerini gerçekleştirmiştik. Ve Ata tohumları ile birlikte üretmiş olduğumuz sağlıklı ürünleri kooperatifimize tahsis ettiğimiz Bahriye Üçok parkında onları halkımızla buluşturmuştuk” dedi.

“Kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın ekonomisine katkı sağlıyoruz”
Karaca konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi ile birlikte  bölgemizde coğrafi işaret aldığımız birçok ürünler üzerinde unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi tekrar hayata geçirebilmek adına Likya Kadın Kalkınma Kooperatifi ve Fethiye Belediyesi iş birliğinde bölgemizde coğrafi işaret aldığımız Üzümlü Dastarı, Kaya Halısı, Seydiler Kilimi, Kaya İnciri ve Kaya Tahini ile ilgili çalışmalarımız vardı. Bunları sizlerde biliyorsunuz. Şuan ki bulunduğumuz coğrafya Üzümlü Mahallesindeyiz ve bölgemizde de bundan üç buçuk yıl önce de Lavanta ve Altın Otu dikimi gerçekleştirmiştik. Ve onun üzerinden iki yıldır da burada hasat yapıyoruz. Geçen kış yine bölgemizde 12 bin metrekare arazi üzerinde Altın Otu, Biberiye ve Lavanta dikimini gerçekleştirmiştik. Hepsinin kontrollerini yaptık. Hepsi tuttu. Bir buçuk yıl sonra da onun hasadını sizler ile birlikte yapacağız. Bölgede yaşayan insanlarımız adına özellikle kırsalda yaşayan insanlarımızın ekonomilerine katkı sunabilmek adına bu güne kadar yapmış olduğumuz birçok yatırımların meyvesini önümüzde ki süreçte alacağız”

“Üzüm İşleme Fabrikası kuruyoruz”
“Bölgemizde Üzüm İşleme Fabrikası kuruyoruz. Burada şarap, sirke, pekmez üreteceğiz. İhalesini yaptık. 2022 yılı sonu itibariyle bunu hayata geçirmek istiyoruz. Bölgemizdeki kooperatiflerimizle iş birliği yaparak bölgemizin sosyoekonomik yapısına katkı sunacağız. Bu bölge ile ilgili önümüzde çok güzel çalışmalar ve projelerimiz var. Süreç içerisinde bunların ne kadar önemli olduğunu hayata geçtiğinde sizlerde göreceksiniz. Daha öncede İstanbul ve Ankara’da Üzümlü Dastarından üretmiş olduğumuz birçok elbiselerin defilelerini yapmıştık. Onların meyvelerini almaya başladık. Ülkemizde ve dünyada aktif görev yapan birçok acente ile iş birliği yaparak şuan itibariyle bu bölgede ürettiğimiz ürünlerin pazarlamasını yapıyoruz. Önümüzdeki süreçte de çok daha farklı projeleri hayata geçireceğiz. Onlar ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Birkaç alanda hibeler aldık. Onu da burada uygulamaya geçirerek bölgemize katkı sunacağız”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir