Pazara Getirdikleri Ürünlerini Satmayarak Eylem Yaptılar

Fethiye’de salatalık üreticileri pazarda toptan fiyatına 70 kuruştan sattıkları salatalığın büyük şehirlerde ve süper marketlerde 6 ile 7 TL arasında satılmasından dolayı tepki göstererek komisyonlara üretimlerini satmayarak eylemde bulundular.

Fethiye’nin Karaçulha mahallesinde bulunan Karaçulha Toptancı Halinde çiftçiler eylem yaptı. Salatalık fiyatlarının son günlerde yarı fiyatının da altına düşmesi çiftçileri isyan ettirdi. Çiftçiler haklarının yendiğini belirterek, bu işin sorumlularından hesap sorulmasını istediler.

Karaçulha Toptancı Halinde bir grup çiftçi salatalık fiyatlarına tepki göstermek için bir araya geldi. Karaçulha halinde her sene aynı olayın yaşandığına dikkat çeken çiftçiler, salatalık fiyatlarının şehir şehir değişiklik göstermesinden dert yandılar. Fethiye’de düşük fiyatlı alınan salatalığın, başka şehirlerde yüksek fiyatlara alınmasına anlam veremeyen çiftçiler hal içerisinde eylem yaptılar. En düşük ilaç ve gübre fiyatının 400 TL olduğunu söyleyen çiftçiler, bölgedeki tüm çiftçilerin zirai bayilere milyarlarca borcunun olduğunu kaydetti. Ayrıca 80 kuruşa satılan salatalığın süpermarketlerde 8 TL’ye satıldığını belirten çiftçiler, çiftçiliğin Fethiye’de biteceğinin altını çizdiler. Gözyaşları içinde yaşadığı durumu anlatan Çiftçi Özer Çakal, “Gerçekten bu bölge çiftçilik artık ölüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çiftçi üretmez hale gelecek. Çiftçi üretmez hale geldiği zaman İzmir’i, Ankara’sı, İstanbul’u aç kalacak” dedi.

“Çiftçi Batıyor”

Çiftçi Ahmet Çatal “Akşam Eski hisardaydım. Komisyoncular 2.50 liraya salatalık alıyor. O salatalık tekrar Karaçulha haline geliyor. Bizim Karaçulha’nın kaderi nedir? Bizim anlamadığımız konu var orada o da salatalık buda salatalık. Niye böyle oluyor? Bu komisyonculardan mı kaynaklanıyor, yoksa bizden mi kaynaklanıyor nedir bizim çektiğimiz çile. Dün akşam Söğüt’te 2.50 liraydı ama Fethiye, Karaçulha halinde 80 kuruş, niye böyle oluyor? Gübre 400 lira olmuş adam veresiye gübre vermiyor. Paran olursa alıyorsun. Ben alıyorum ama çoğu arkadaş alamıyor. Veresiye alınca, adam 400 liralık gübreye 500 yazıyor bu sefer çiftçi batıyor” dedi.

“Çiftçinin Emekleri İle Bu Kadar Oynamasınlar”

Çiftçi Özer Çakal “Karaçulha bölgesinde üreticiyim. Gerçekten bu bölge çiftçilik artık ölüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde çiftçi üretmez hale gelecek. Çiftçi üretmez hale geldiği zaman İzmir’i, Ankara’sı, İstanbul’u aç kalacak. Bundaki amacım şu, görmüş olduğunuz salatalıklar 10 Temmuz’da dikilmeye başlandı 26 Temmuza kadar dikildi. Şu salatalığın 2 lira maliyeti var 80 kuruşa götüreceksen götür götürmeyeceksen sen bilirsin diyor adam. Ben 5 kişilik bir aileyim bu 5 kişilik aile sabah 5.30 da kalkıyoruz ve saat 9.30’a kadar çalışıyoruz. Şimdi ben buradan gideceğim kırmızı örümcek mücadelesi yapacağım, yazıktır. Çiftçinin emekleri ile bu kadar oynamasınlar. Çiftçi ölüyor arkadaşlar!! Şuanda ağlamak istiyorum ama şu arkadaşlarımın emekleri için ağlıyorum. Yazıktır ya, ne yapayım kendimi yakayım mı?! Kendimi asayım mı?!! Bu kadar insanların duygularıyla, emekleriyle oynamayın. Aç kalacağız ya. 2 lira maliyeti var, 80 kuruş veriyorlar. Ben aynı zamanda esnafım bir yerden bir yere aktarıyorum ama bu insanların zirai bayilere onlarca milyar borcu var. Hepsinin açık senedi var. Bu adamları düşünsünler. Bak ben çok fazla para kazanmak istemiyorum ama sürekli de çok fazla cepten yiyoruz. 1 yıl sonrakilere sezona girerken her bir arkadaşımız 20-30 bin lira borç ile giriyor. 80 kuruşa bugün ne var arkadaşlar, bir ekmek olmuş 2 lira, ben anlamıyorum yaylada, Elmalı da, Gömme de 2.50 lira salatalık, Karaçulhada 80 kuruş aradaki fark ne? Diye soruyorsun, orası yayla diyor. Halbu ki bu salatalıklarının hepsi aynı, İstanbul Bayrampaşa haline gidiyor” diye konuştu.

 

“Bedava Vermeyeceğiz Gerekirse De Dökeceğiz”

Karaçulha Çiftçi Birliği Başkanı Halil Daşar “Bugün gündemimiz salatalık. Şu günlerde salatalığımız para etmiyor. Gerçekten çiftçiler olarak herkes çok mağdur. Bir gübre 400 TL ama bu salatalığın kilosu 80-90 kuruş. Bu gerçekten bir çiftçiye haksızlıktır, ileride ki kafe de bir bardak çay içtim 2 TL. 7 tane salatalık 1 kilo, 1 aileyi 1 öğün doyurur. Zincirli markete gittim salatalığın kilosu 6TL yani demek istiyorum ki çiftçi burada 80 kuruş-1 TL’ye versin. Hemen ilerimizde salatalık 6 TL, biz bunu anlayamadık. Biz üretmeye devam edeceğiz, bu pandemi döneminde yine arkadaşlarım üretmeye devam ediyor. Bizde bıkmak yok vatandaşımıza yine üreteceğiz. Komisyoncular gelmiş orada bizi bekliyor. Daha da yığılsın da bedava alayım diye. Biz bugün bedava vermeyeceğiz gerekirse de dökeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“Artık Çiftçi Son Nefesinde, Çiftçilik Ölüyor”

Selçuk Gebeş “3-4 gün önce daha 1.50-1.70 fiyatı ertesi gün geldik komisyoncu arkadaşlar kapıda 1 TL diyor. Anlaşıp da böyle terbiyesizlik yapmanın manası yok, 5-6 kişi bir olduktan sonra mağdur olan çiftçiler. Bir komisyoncun altında mercedesler, kamyonlar var bizim altımızda ki arabalar şahin, reno. Burada yine ezilen, ölen çiftçi yani biz oluyoruz. Artık çiftçi son nefesinde, çiftçilik ölüyor” dedi. Haber-Foto/Hakan AYKIRI