“Sağır, Seydikemer’e Çıraklık Eğitim Ve Ahilik Lisesi Kurulmalıdır”

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimli olağan genel kurulu 8 Ocak Cumartesi günü saat 10:00’da Tufanlar Salonunda gerçekleşecek. Bin 440 üyeden bin 388’inin oy kullanacağı seçimli olağan genel kurulda tek liste ile kongreye gidilmesi bekleniyor. Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası mevcut başkanı ve başkan adayı Harun Sağır, yeni dönemde de Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlarına hizmet edeceklerini anlattı. Sağır; “Seydikemer’e Çıraklık Eğitim Merkezi ve Ahilik Lisesi’nin kurulması için çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, “Seydikemer’e Halkbank şubemizin açılmasını sağladık. Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası hizmet binası yapımı için 611 Metrekare arsa satın aldık. Odamıza ve esnafımıza kazandırdık. Yaklaşık 300 bin TL’ye aldığımız bu arsanın bugünkü fiyatı 1 milyon 800 bin TL’dir. Arkadaşlarımızla risk alarak arsayı oda hizmet binası için satın aldık. KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenleyerek, 25 kişiye işyeri açarken destek sağladık. Etkili iletişim ve beden dili semineri düzenleyip, esnaflarımızın eğitimini sağladık. Hijyen eğitim kursları düzenledik. Pandemi döneminde berber ve kuaför salonlarımızı dezenfekte ettirdik. Odamıza İSO 9001 kalite yönetim sistemi belgesi alarak tescillettik. Odamıza kayıtlı bayan esnaflarımıza Hoş Geldin Bebek ziyaretleri yaptık. 2021 yılı yılın ahisi, kalfası ve çırağı Seydikemer esnafından seçildi. Muğla’da yılın ahisi Gerişburnu Sanayimizde sıcak demircilik mesleğini sürdüren Mustafa Yılmaz, Yılın Kalfası Uğurlu Sanayimizden oto tamircisi Berat Özkaya ve yılın çırağı ise, Döğer Sanayimizden traktör tamircisi Ümit Uçar seçildi. Seydikemer’de mahalleler arası halı saha futbol turnuvası ve diğer spor kulüplerine desteklerde bulunduk. Seydikemer esnafı demek, Seydikemer demektir diyerek, ‘Esnafına sahip çık’ kampanyası yürüttük. Seydikemer için Bodrum’da Ali Rıza Başarır’ın eserleri ile tanıtım organizasyonu yaptık. 15 gün boyunca Seydikemer’i tanıttık. Üyelerimize sosyal medyadan devamlı bilgilendirmelerde bulunduk” dedi.

Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Harun Sağır, yeni dönemde yönetim kurulu üyesi arkadaşları ile birlikte Seydikemer’e öncelikle Çıraklık Eğitim Merkezinin kurulması için çalışma yapacaklarını kaydetti. Sağır Çıraklık Eğitim Merkezlerinim önemini anlatıp, “Fethiye’ye gelen gençlerin pek çoğu, Seydikemer’den çıraklık eğitim merkezine gelmektedir. Seydikemer’in bu merkeze acil ihtiyacı bulunmaktadır. Eğer bu yapılmazsa Seydikemer’de usta bulamayacağız. Söküğümüzü diktirecek terzi bulamayacağız. Bütün çıraklar Fethiye’ye gidiyor. Ama pek çok ailede ev tutup, gönderemiyor. Yine bir Ahilik Lisesi adı altında bir proje çalışmamız var. Seydikemer ilçemize yönetim ve denetim kurulumuz ile birlikte bu iki projeyi kazandırmak arzusundayız. Bu konuda ilgili yetkililere başvurular yapıldı. Yeni dönemde takipçisi olacağız. Seydikemer Esnaf ve Sanatkarlarımızı 8 Ocak Cumartesi günü kongremize davet ediyorum.  Fethiye’de yapılacak olan seçimlerde adaylara başarılar diliyorum. Fethiye’ye kayıtlı bir oda üyesi olarak, aynı gün oy kullanmaya geleceğim” şeklinde konuştu.