Zafer Bayramı Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramının 100’üncü yıl dönümü Fethiye’de törenle  kutlandı.

30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Atatürk’ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz’u anmak için Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan resmî ve ulusal  bayram olan 30 Ağustos Zafer Bayramının 100’üncü yılı Fethiye’de de törenle kutlandı.

Beşkaza Meydanındaki Atatürk Anıtı önünde gerçekleşen törene Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Garnizon Komutanı Per. Asteğmen Cemal Yalçın, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca,  Fethiye Cumhuriyet Başsavcısı Günşafak Karartı, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Çiçek, İlçe Sahil Güvenlik Komutanı SG Binbaşı Erdal Kıreker, AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, CHP İlçe Başkanı Mehmet Demir, İYİ Parti İlçe Başkanı Ali Fatih Çoban, MHP İlçe Başkan Yardımcısı Mustafa Şahin, Demokrat Parti İlçe Başkanı Osman Kandönmez,DEVA Partisi Fethiye İlçe Başkanı Saniye Parça Kulaç, Gelecek Partisi İlçe Başkanı Saadet Kansız, Fethiye Muharip Gaziler ve Şehit Aileleri Derneği Başkanı Namık Ünal,STK temsilcileri ve kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören çelenk sunumu ile başladı. Fethiye Kaymakamlığı çelengi Fethiye Kaymakamı Alper Balcı, Fethiye Belediye Başkanlığı çelengi de Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından Atatürk Anıtı’na sunuldu. Çelenk sunumundan sonra Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımız söylendi.

Günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Cemal Yalçın gerçekleştirdi.

Asteğmen Yalçın açıklamasında, “Asil Türk Milleti, kahraman Türk Ordusuyla birlikte, varlığına ve vatanına kastedenlere karşı 100 yıl önce bugün, kahramanlık ve şeref dolu tarihinden aldığı kudretiyle yeniden dirilerek topyekün bir varoluş mücadelesi sonucunda eşine tarihte az rastlanır bir zafer kazanmıştır.  Aziz yurduna ve bağımsızlığına kasteden işgal kuvvetleri karşısında Türk ordusunun ortaya koyduğu eşsiz bir eser olan bu zaferin her safhası tek tek düşünülmüş, hazırlanmış ve yönetilmiştir.

30 Ağustosun  gerçek anlamını  ve önemini büyük zaferin ikinci yıl dönümünde Dumlupınar’ın tepesinde yapılan törende Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği söylevde görürüz. Hiç şüphe etmemelidir ki yeni Türk Devletinin, genç Türk Cumhuriyetinin temeli burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu semada uçan şehit ruhları, Devlet ve Cumhuriyetimizin ebedi muhafızlarıdır. Harpler yalnız karşı karşıya gelen iki ordunun çarpışması değildir. Meydan Muharebesi, milletlerin bütün varlığı  ile ilim ve fen alanlarındaki yükselmeleriyle, ahlaklarıyla, kültürleriyle, kısaca bütün maddi ve manevi kudret ve faziletleriyle çarpıştığı bir imtihan meydanıdır.

İşte kazanılan zaferi muhteşem kılan unsur, harbin; kadın çocuk, yaşlı demeden milletçe topyekün savaş olarak icra edilmiş olmasıdır. Türk Ulusu bu meydandan da ulu önderinin liderliğinde alnının akıyla çıkmayı başarmıştır. Bu zaferle Türk Ulusunun son neferine kadar yok edilmedikçe Türk’ün istiklalinin elinden alınamayacağı, Türklerin yalnız askerleriyle değil, milletiyle topyekün olarak savaştıkları bir kere daha ispatlanmıştır.

30 Ağustos Zaferi, Türk ordusuna “Silahlı Kuvvetler Günü” olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada sürekli barışın tesisine katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden  aldığı güçle, modern Harp, silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle dostlarının ve ülkemizin  güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan silahlı kuvvetlerimizin her zaman, her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır.

Milli egemenlik, milli şuur ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürk İlkeleri, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerimize rehber olmaya devam edecektir. Bu kutsal ve tarihi gün vesilesiyle ulusça başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, dava arkadaşları  ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerinde bulundu.

Tören, öğrencilerin okuduğu kahramanlık şiirlerinin ardından hatıra fotoğrafı çekilmesi ile sona erdi.  Haber-Hakan AYKIRI

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz