Karaçulha Derneğinden Kırsal Mahalle Açıklaması

Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği, Yayla Karaçulha için Seydikemer Belediyesinin kırsal mahalle kararına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Yayla Karaçulha’nın kırsal mahalle nitelikleri taşıdığına dikkat çekildi. 65 mahallesi bulunan ve çoğunluğu eski köylerden oluşan Seydikemer’de sadece 30 mahallenin kırsal mahalle kapsamına alınmasına ilişkin meclis kararı yoğun tepkiler oluşmuştu. Karaçulha Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada kararın katılımcı anlayış doğrultusunda alınması istendi. Açıklamada;

“Yayla Karaçulha köklü geçmişi ile bölgenin önemli yerleşim yerlerinden birisidir. 2012 yılında yasalaşarak 2014 yılında yürürlüğe giren düzenlemeler ile Seydikemer sınırları içerisinde kalmıştır. 2015 yılında Seydikemer’e bağlı bir mahalle olmuş ve herhangi bir mücavir alan konumu kalmamıştır.
2020 yılında büyükşehir yasasından kaynaklanan kırsal bölgelerin mağduriyetlerin giderilmesi için “kırsal mahalle” uygulaması kanuna eklenmiş ve ilgili bakanlık tarafından 2021 yılı Nisan ayında yönetmelik yayınlanmıştır. Seydikemer ilçe merkezine 80 km. mesafede bulunan ve kırsal mahalle olma özelliklerine sahip Yayla Karaçulha’nın kırsal mahalle olması tartışmasız beklenen bir durumdur.
Olağan beklentilerin aksine, Seydikemer Belediyesi tarafından Şubat ayı belediye meclisinde (komisyondan gelen karar doğrultusunda) Yayla Karaçulha’nın diğer bir çok mahalle gibi “kırsal mahalle” kapsamına alınmadığı üzülerek görülmüştür. Yapılan çeşitli girişimler neticesinde kararın, Büyükşehir Belediye Meclisine gitmeden geri çekilmesine ve tekrar görüşülmesine karar verilmiştir. Yapılan hatadan geri dönülmesi olumlu karşılanmıştır. Ancak bundan sonraki süreçte, Yayla Karaçulha olarak bağlı olduğumuz Seydikemer Belediyesinin alınacak kararlarda katılımcılık ilkesi ile hareket ederek kırsal mahalle olma konusunda beklentilere olumlu cevap vereceğini umuyor ve bekliyoruz.
Karaçulha Kültür ve Dayanışma derneği olarak, sadece Yayla Karaçulha değil, kırsal mahalle niteliklerine sahip diğer mahallelerimizin de uygulamadan yararlanması gerektiğinin altını çiziyoruz. Seydikemer Belediyesi ve bu konuda son kararı verecek olan Muğla Büyükşehir Belediyesinin kırsal alanlara ilişkin olarak vatandaşların lehine olacak her türlü uygulamayı destekleyeceklerini düşünüyoruz. Bölgemiz adına yapılacak güzel çalışmalarda destek olacağımızı belirterek tüm kamuoyuna saygılarımızı sunuyoruz” denildi.

Haber Servisi