Arsa Mahallesinde Bağbozumu Şenliği Yapıldı

 

Arsa Mahallesinde Bağbozumu Şenliği Yapıldı

Seydikemer İlçesi Arsa Mahallesinin  5. Geleneksel Şükür Yemeğinde Bağbozumu Şenliği renkli görüntülere sahne oldu. En iyi kalite üzüm ve elma yarışmasının yapıldığı etkinlikte geleneksel yöntemlerle pekmez yapımı gösterildi.

Geniş katılımlı gerçekleşen Mevlid-i Şerif okutulan geleneksel şükür yemeği sonrası Bağbozumu etkinliği bereket duası, mahalle çocuklarının şiir ve gösterisiyle başladı.

Programa Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, DSİ Aydın Bölge Müdürü Emrah Köleoğlu,Eğitim Yayım Daire Başkanı Aysel Asıl, Seydikemer Belediye Başkan Vekili Mustafa Ali Türkan, Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş, Seydikemer-Fethiye Süt Birliği Başkanı Turgut Tokmak, daire amirleri, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

Arsa Mahalle Muhtarı Cüneyt Uçar açılış konuşmasını yaparak mahallesinde yapılan etkinlikten dolayı memnuniyetini dile getirdi. Tarımın geçim kaynağı olan mahallede yetiştirilen üzüm ve elmanın kalitesi ve üretim miktarına değinen Uçar, marka olunması gerektiğine vurgu yaptı.

Seydikemer Ziraat Odası Başkanı Muhsin Gümüş konuşmasında Seydikemer İlçesinin tarımsal potansiyeline değinerek, özellikle Arsa Mahallesinde olan üretim ve birlikteliğe dikkati çekti. Bölgeye yapılan yatırım ve çalışmalardan dolayı İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüklerine teşekkür etti. Seydikemer Belediye Başkan Vekili Mustafa Ali Türkan bölgenin tarımsal alanda kalkınması için verilen destekten olan memnuniyeti dile getirerek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak yaptığı konuşmada Seydikemer’in tarımın kalbi olduğuna vurgu yaparak, üretilen ürünlerin daha iyi fiyata satılabilmesi için markalaşma ve coğrafi işaret çalışmalarının önemine değindi. Bölgede tarımsal üretim alanlarının verimliliğinden bahseden Saylak, su kaynakları bol olan mahallede damla sulama çalışmalarının artmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. Boşa harcayacak bir damla suyun olmadığına vurgu yaparak, üreticiyi Bakanlığın bu konuda vermiş olduğu desteklerden faydalanmaya davet etti. Bağbozumu şenliğinin hayırlı olmasını dileyerek, bereketli sezon diledi.

Seydikemer Kaymakamı Yıldız Büyüker konuşmasında Seydikemer İlçesine atandığında İlçenin  tarımsal potansiyelinin büyüklüğü karşısında şaşırdığını bir o kadar mutlu olduğunu söyledi. Üzümün kalitesine değinen Büyüker, raf ömrünün uzun olmasının ve Ocak ayına kadar hasat ediliyor olmasının avantajlarına değindi. Hasadın bereketli olmasını dileyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

En İyi Kalite üzüm ve elma yarışmasının jüriliğini Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden Ziraat Mühendisi Suat Büyükabalı, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden Gıda Mühendisi Serpil İkiz ile Arsa Mahallesinden Öğretmen Mehmet Saygılı yaptı.

12 üreticinin katıldığı En İyi Kalite Elma dalında Bekir Sinanoğlu birinci, Veli Ünal ikinci, Gürol Öz üçüncü oldu.14 üreticinin katıldığı En İyi  KaliteÜzüm  dalında Ramazan Çıtak birinci, Ersin Bozkurt ikinci, Salih Uçar üçüncü oldu. Dereceye giren yarışmacılara çeşitli hediye, plaket ve başarı belgeleri törenle verildi.

Program sonunda protokol üyeleri üreticilerle ve çocuklarla hasat yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir