Tokmak “Yeni Tarifeden Süt Üreticisi Memnun”

Tokmak “Yeni Tarifeden Süt Üreticisi Memnun”

Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak,8 Aralık tarihinden itibaren  geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 4 lira 70 kuruş olarak belirlemesi üreticiyi memnun ettiğini belirterek, “Son günlerde maiyetler çok arttı. Maliyetlerin bu denli arttığı bu dönemde üretimin sürdürülebilmesi için bu zamma ihtiyaç vardı” dedi.

Ulusal Süt Konseyinin  internet sitesinde yer alan duyuruda, 16 Haziran’da 1 Temmuz – 31 Aralık tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 3 lira 20 kuruş olarak belirlendiğini ancak üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu’nun bugün toplandığı belirtildi.

Duyuruda toplantı neticesinde alınan kararlara yönelik şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı (çiğ süt destek primi hariç) 4,70 lira olarak belirlenmiştir. Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1’lik değişim) için yaklaşık 7 kuruş fark uygulanacaktır. Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.”

Üretici Yeni Fiyattan Memnun

Fethiye-Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, konuya yönelik gazetemiz muhabirine  yaptığı açıklamada, çiğ süt referans fiyatının 4 lira 70 kuruşa yükseltilmesinden memnun olduklarını belirtti.

Tokmak, “Şu anki girdi fiyatları nedeniyle üretici mutlu. Üretici için maliyetleri kurtaran bir fiyat. Yem fiyatlarının sabit kalması üreticinin önünü görmesi için son derece önemli. Özellikle yem fiyatları üreticilerin en yüksek girdi maliyetleri arasında yer alıyor. Çiğ sütün refarans fiyatı 4,70 tl/litre + (0,20 krş pirim olarak açıklanmıştır).Maliyetlerin bu denli arttığı bu dönemde üretimin sürdürülebilmesi için kararın alınmasında emeği olan başta Tarım ve Orman Bakanımız  Dr. Bekir Pakdemirli ve tüm Ulusal Süt Konseyi üyelerine teşekkür ederiz. Tüm üreticilerimize hayırlı olsun” dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir