Başkan Gürün’den Fethiye’ye İki Müjde

Başkan Gürün’den Fethiye’ye İki Müjde

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, birtakım ziyaretler için geldiği Fethiye’de, ilk ziyaretini Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya gerçekleştirdi. Karaca ve Gürün ziyaretin ardından altyapı çalışmalarını yerinde incelediler.

İlk Ziyaret Başkan Karaca’ya
Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Başkan Gürün’ü belediye binası girişinde karşıladı. Zabıta Müdürlüğü’nün karşılaması sonrası Başkan Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın koluna girerek belediyeye giriş yaptılar. Başkan Gürün’le görüş alışverişinde bulunan Karaca, Fethiye’de devam eden ve başlayacak projeler hakkında bilgiler verdi.

Karaca, “Yüzde 80’i Tamam!”
Başkan Gürün ve Başkan Karaca, Fethiye’de devam eden altyapı çalışmalarını yerinde incelediler. Ovacık ve Hisarönü’nde devam eden altyapı çalışmasına geçen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Öncelikle Belediye Başkanımız Osman Gürün’e Fethiye’mize hoşgeldiniz diyorum. Ölüdeniz ülkemizin en gözde turizm merkezidir. Yılların sorunu olan altyapıyla ilgili ciddi problemler vardı. Başta Ölüdeniz arıtması olmak üzere, Belcekız’daki tüm su bağlantıları çalışmalarına başlanmıştı. Açılışını gerçekleştirmiştik. Şimdi de Ovacık ve Hisarönü bölgesindeyiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını yapıyoruz. Turizm bölgesi olmasına rağmen bu bölgede altyapı yoktu. 5 -6 yıldır buranın altyapı için Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’le istişare içerisindeydik. Geçen yıl ilk kazmayı burada vurmuştuk. Şuan yüzde 80’i tamamlanmış durumdadır. Başkanımız Osman Gürün’ün talimatıyla Mart ayının sonuna kadar altyapı çalışmalarını sonlandıracaklar. Üstyapıya geçiyoruz. Asfalt dökümünü de Mayıs’a kadar yetiştirip, bölgeye gelen turistlere, modern bir turizm şehri gösterecek, yaptığımız çalışmaların neticesini alacağız. Yeraltına yapılan yatırımlar görülmez ama bizler bu şehrin geleceğini hazırlamak için mücadele veriyoruz”dedi.

Gürün, “Yaza Hazır Hale Getirmek İstiyoruz”
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Burada yıllardır turizm üstyapı olarak gelişti fakat altyapısı yoktu. Bunun büyük bir sıkıntısı yaşanmaktaydı. Dünya güzeli Belcekız ve Ölüdeniz kısmında arıtma yoktu. O güzel koylar kirleniyordu. Kültür Bakanlığı ile ortaklaşa olarak, oradaki artıma tesisimizi ve kanalizasyonu kurduk. Su ile ilgili sorunlar vardı. 5 bin tonluk bir depo ve su getirerek sorunu çözdük. Ovacık -Hisarönü bölgesi altyapısı olmayan bir bölgeydi. Mart ayının sonu, Nisan başlangıcına kadar altyapının bitirilmesi, üstyapının hava koşullarının uygun hale gelmesiyle kaplamasının yapılması önümüzdeki yaza bitmiş olarak girmek istiyoruz” dedi.

  1. Etap Atık Su Arıtma Tesisi’ndeÇalışmalar Sürüyor
    Ovacık ve Hisarönü’ndeki altyapı incelemelerinin ardından Karaca ve Gürün, Fethiye Atık Su Arıtma Tesisi’ne geçiş yaptılar. Geçtiğimiz aylarda temeli atılan 2. etap Fethiye Atık Su Arıtma Tesisi’nin, 250 bin nüfusa göre yapılacağı açıklanmıştı. Bu bölgede Karaca ve Gürün bölgedeki çalışmalarını incelemeye devam etti.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Fethiye’de yapımına devam edilen Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi kapasite artış projesinin Haziran ayında tamamlanarak hizmete gireceğini belirtti. Gürün ayrıca Hisarönü-Ovacık kanalizasyon projesinde de sona yaklaştıklarını söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Fethiye İlçesinde devam eden projeleri inceledi. Gürün, 250 bin nüfusa göre planlanan ve en az 20 yıllık arıtma sorunun ortadan kaldıracak olan Fethiye Atıksu Arıtma Tesisinin kapasite artış projesinin Haziran ayında açılışının yapılabileceğini söyledi. Gürün ayrıca Hisarönü- Ovacık Mahallelerini kanalizasyona kavuşturacak olan 121 km’lik kanalizasyon projesinin yaklaşık 100 km’sinin tamamlandığını söyledi.

Gürün’e ziyaretlerinde eşlik eden Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Fethiye Atıksu Arıtma Tesisi ileri teknoloji kullanılarak yapılıyor. Böylelikle hem bölge denizinin kalitesinin artmasını sağlayacak hem de koku yaymayan bir tesis olacak. Çok büyük bir kapasiteyle yapılan bu tesis önümüzdeki 30 yılın problemi ortadan kaldıracak” dedi.

“Tesiste Arıtılan Su Yeşil Alan Sulamasında Kullanılacak ve Çevreyi Koruyan Bir Tesis Olacak”

Fethiye atıksu arıtma tesisi projesi hakkında bilgiler veren Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, 98 Milyon 500 bin TL’ye mal olacak kapasite artış çalışmasının ardından arıtılan İleri Biyolojik arıtma yapılacağını ve arıtılan suyun yeşil alan sulamasında kullanacağını söyledi. En az 20-25 yıl boyunca arıtma sorununun ortadan kalkacağını vurgulayan Başkan Gürün, “Buradaki kapasiteyi 25 bin metreküp günden 50 bin metreküp güne çıkarıyoruz. Ayrıca mevcut tesisinde rehabilitasyonunu yaparak daha modern ve çevreye daha duyarlı bir hale getiriyoruz. Ölüdeniz ’de ki tesisi nasıl çevreye saygılı koku olmayan ileri teknolojik bir tesis olarak hizmete sunduysak burası da aynısı olacak. Şuan sona geldik ve isale hatları Mart, Nisan ayında tamamlanacak. Tesisimizde inşaat bölümü tamamlandı ve teknik montajlar kaldı. Bu montajlar için gereken malzemeler temin edildi ve kısa sürede bu montajı yapmayı planlıyoruz. Montajında bitmesinin ardından Haziran ayında açılışını yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

Gürün, “Hisarönü-Ovacık Kanalizasyon Projesinin Yaklaşık 100 Km’si Tamamlandı”

Kanalizasyon hattı bulunmayan Hisarönü-Ovacık bölgelerinin altyapı eksiklerini ortadan kaldırmak için başlattıkları 121 km’lik kanalizasyon hat yapım projesinde de sona yaklaşıldığını söyleyen Başkan Gürün, yaklaşık 100 kilometrelik kanalizasyon hattının yapıldığını söyledi. Gürün, “Daha önce Ölüdeniz Mahallemizin Belceğiz bölgesinde turizm bakanlığı ile birlikte yaptığımız tesisimizi gezdik. Orası da çok önemli bir bölge ancak arıtma tesisi sorunu vardı. Şuanda o bölgede arıtma, kanalizasyon, içme suyu ve yol ile ilgili her çalışmayı yaptık.  Geçimini turizmden sağlayan Ölüdeniz’in geleceğe güvenle taşınması ve çevre kirliliğinin olmadığı modern bir mahalle olarak ziyaretçilerini ağırlaması için çalışmalarımızı yaptık yapmaya da devam edeceğiz.  76 Milyon 300 bin TL yatırımla yapımına başladığımız Hisarönü – Ovacık kanalizasyon projesinin yaklaşık 100 kilometrelik kısmını tamamladık. Eskiden bu bölgenin arıtma ihtiyacı fosseptiklerle çözülüyordu. Bu projenin ardından modern bir arıtma sistemini devreye alacağız. Proje tamamlanınca Fethiye Atıksu arıtma tesisimize bağlantılarını yapacağız. Fethiye’ye bu hizmetler yakışıyor ve bunları yaparken büyük keyif alıyoruz” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir