Başkan Karaca’nın Faaliyet Raporu Kabul Edildi

Başkan Karaca’nın Faaliyet Raporu Oy Çokluğu İle Kabul Edildi

Fethiye Belediyesi Nisan Ayı olağan meclis toplantısı yapıldı. Belediye gündeminde yer alan 2022 yılı faaliyet raporu CHP ve İYİ Parti’nin kabul, AK Parti ve MHP’nin red oylarıyla oy çokluğu ile geçti. MHP’nin yeni meclis üyesi Kamil Mutlu Demirtaş, faaliyet raporuna çekimser oy verirken, AK Partili yeni üyeler Yılmaz Akyüz ve Yusuf Bozkurt da red oyu verdiler. MHP’li meclis üyesi Güray Hilmi Dirlik ise evet oyu vererek, Başkan Karaca’nın faaliyet raporunu onaylayanlar arasına katıldı. Zaman zaman tartışmalı geçen faaliyet raporu oylanması öncesi söz alan meclis üyeleri çeşitli eleştirilerde de bulundular. Fethiye Belediye meclisinin toplantısına mazeretleri bulunan AK Partili Muhammet Kökten, MHP’li Sait Avcı, CHP’li Ayşe Devrim Öztürk ve Ali Karaisaoğlu mazeretleri nedeniyle katılamadı.

2022 yılı Fethiye Belediyesi Faaliyet Raporu Mali Hizmetler Müdürlüğü’nde görevli Can Mete Tuncel tarafından okundu. Tuncel, “Fethiye Belediyesi’ne ait 22 müdürlükle ilgili 2022 yılında stratejik plan kapsamında belirlenen 5 stratejik temel doğrultusunda 21 hedef ve bu hedeflere ait 112 adet göstergeleri belirtilen faaliyetlerimizi, hepimizin bildiği ve yaşadığı gibi genel giderlerde yüksek oranda gelişen artışlar sebebiyle ve yine tasarruf tedbirleri içerisindeki tedbirler kapsamında faaliyetlerimizi öncelik sırası göz önüne alınarak icra etmiş ve gider bütçesinde % 86,11, gelir bütçemizde de % 88,75 oranında gerçekleşme sağlamış bulunmaktayız” dedi.

GES PROJESİNDEN 700.000,00 TL ENERJİ GELİRİ ELDE EDİLDİ

Tuncel, enerjinin yüksek işletme maliyetli ve iklim değişikliği ile yakından bağlantılı bir alan olmasından ötürü 2021 yılında yapımı tamamlanan GES projemizin meyvelerini 2022 yılında toplamaya başladık ve yıl içerisinde 700.000,00 TL Yenilenebilir enerji geliri elde etmiş bulunmaktayız.

Tuncel, faaliyet raporuyla ilgili yaptığı konuşmada, “Şehir ve yaşam alanları kapsamında kamu kullanımına sunulacak projelerimizde kent estetiğinin geliştirilmesi ön planda tutulmuş ve projelerimiz hazırlanmıştır. Ruhsatsız ve ruhsata aykırı yapılaşmayla büyük bir mücadele verilmiş toplam 1.158 kaçak yapılaşmaya ilişkin işlem yapılmıştır.” ifadelerinde bulundu. Fethiye belediyesinin giderlerinin 751 milyon 921 bin TL gelirlerinin ise 689 milyon 923 bin TL olduğu vurgulanırken, kasasında 20 milyon nakit bulunduğu ve 42 milyon borçlanmasının bulunduğu vurgulandı.

KARACA, “MALİYETLER YÜZÜNDEN İHALELERE GİRMEK İSTEMİYORLAR”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca yaptığı açıklamada; “Yapmış olduğumuz üst yapı ile ilgili yapılan ihalelerin maliyet artışı sebebiyle müteahhitler iş bıraktılar, iflas başvurularının ardından bakanlıkça uygun görülen zaman diliminde yeniden ihaleye çıktık ancak mevcut ekonomik şartların olumsuz koşulları neticesinde firmalar ihalelere girmek istemedi” dedi.

Konuşmaların ardından Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, meclis başkanlığı koltuğunu Mürüvvet Başıhoş’a bıraktı.

“FAALİYET RAPORUNU ONAYLIYORUZ”

CHP grubu adına söz alan Veli Pabuşçu,Çoğu belediyenin borcu olmasına rağmen Fethiye belediyesinin borcu yoktur. Her türlü ihaleleri karşılayacak para belediyemizde var. Belediyemizin faaliyetlerini az önce izlediniz. Baha Şıkman ve Ölüdeniz yollarının kaplaması yapılacak. Diğer yollarda aynı şekilde gerçekleştirilecek. Biliyorsunuz enflasyonun artması nedeniyle müteahhitler iş bırakıp gitti. İhalelere giren olmuyor. Ayrıca başkanımıza büyük afette gösterdiği destek çalışmalarını da olumlu buluyoruz. Nokta atışlarla deprem bölgesine halkımızla birlikte büyük destek vermiştir. Faaliyet raporunu onaylıyoruz. Halkımıza bu desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” dedi.

“YAPILMIŞLARI EKSİK BULUYORUZ”

AK Parti grubu adına söz alan Hikmet Selçuk faaliyet raporuna ret oyu vereceklerini ifade etti. Selçuk; “Bugüne kadar yapılmışları çok eksik olduğunu görüyoruz. Tamamlanamaması pandemiden, müteahhitlerin kaçmasından olabilir. Bunların hiçbirisi tamamlanmadı. Ben faaliyet raporunu okuduğum zaman yapılması düşünülenin burada olmasını anlamış değilim. Biz yapılması gerekenin yapılmasını isteriz. Biz ilk günden beri Fethiye Belediyesi’nin hep beraber yönetilmesini istemiştik. Başkanımız da bu görüşteydi. Başkanımız hep beraber yöneteceğiz demişti. Biz komisyonlarda gereken desteği verdik. Biz faaliyet raporunun çok doğru ve yeterli olduğunu düşünmüyoruz. Yapılanları takdirle karşılıyoruz. Yapılmayan çok şeyler vardır. Fethiye turizm kentidir. Yollar ve arıtmayla ilgili çok yapılacak şeyler vardır. Biraz daha çalışma yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Gelirimiz 220 milyon liradan 386 milyon liraya çıkmış. Ama gider de fazla haklısınız. Başkanımla yüz yüze konuşurken de söylüyorum. Müteahhidin işi bırakıp gitmesinden, krizden dolayı ihalelere kimsenin girmemesinden dolayı sıkıntılar yaşanıyor. Biz faaliyet raporunu ret ediyoruz.”diye konuştu.

“ENFLASYONU BEN ARTTIRMADIM”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, AK Parti grup sözcüsü Hikmet Selçuk’a rakamlarla cevap vererek ülkenin enflasyon ve ekonomide geldiği yeri hatırlattı. Başkan Alim Karaca, “Faaliyet raporunda geçen her şey bitti. Turizm bakanlığı yapabilir miydi yapabilirdi. Arıtmaya 252 milyonluk yatırım yapıldı. Hepsi bitti bitmeyen hiçbir şey yok.  6 tane terfi istasyonu yapıldı bitti. Buradaki arıtma önceki döviz kuruna göre 127 milyona mal edildi. Ayın 25’inde açılış yapılıyoruz. Fethiye’deki bütün alt yapılar bitti. Üst yapıyla ilgili sıkıntı her şeyin 4 katına çıkmasıyla oluştu. İnanılmaz bir ekonomik kriz çıktı. Bu enflasyonu ben arttırmadım. İnşaat maliyetleri nerden nereye geldi. Gerçekleri konuşacağız siyaset yapmıyoruz. Benzin 22-23 lira olmuş inşaat maliyetleri nerden nereye gelmiş. Personel gideri 69 milyon 900 bin lira iken 250 milyona çıkmış. Turizm adına risk almış bir belediye başkanıyım. Turizmciler adına bu alt yapıya girdik. Bazı arkadaşlar bazı televizyoncuları getirip benim adıma aleyhte propaganda yaptılar. Sizi düşünmediler. Getirdiler bir televizyon kanalını Çalış’ta kanalizasyon hattı patlamış onu çektirdiler. Bu size, turizme zarar vermez mi? Siyaset yapmak adına bunları yapmayacağız. Bu mecliste her şeyi ben sizinle paylaştım. Benim kafamın arkasında farklı senaryolar yok. Bugüne kadar 1 tane komisyona müdahale etmedim. Bende komisyonun aldığı kararlara uydum. Her şey 4 katına çıkmışken, 22 milyon KDV dahil BSK ve sıcak asfalt Baha Şıkman Caddesi, Devlet Hastanesi önü şimdi 50 milyon lira. Onun parası da hazır. Fethiye belediyesi kendi ölçeğinde borcu olmayan tek belediyedir. Biz 44 milyon lira borçla aldık. Şimdi kasamızda 70 milyon lira paramız var.  Biz belki 54-55 tane araç aldık. Temizlik araçları ve çöp konteynerlarını yıkayan araçlar aldık. Bunlar hep turizme yatırım olarak alındı. Fethiye’de ciddi bir enerji sorunu vardı. En küçük rüzgar ve yağmurda hep elektrikler kesiliyordu. Tedaş’a trafo yerleri tahsis ettik. İnternet sorunu var dediniz. Telekom da sağ olsun her yere fiber hat çekti. Aspesli boruları değiştirtiyoruz. Büyükşehir ve ADM firmasının yaptığı yatırım 1 milyon 250 bin TL. Büyükşehir bu bölgeye 500 milyonluk yatırım yaptı. Dışarıdan her şey hoşnut gözüküyor arkadaşlar. Bu bölgenin imar sorunları, yat çekek yeri sorunları var. 30 yıldır çözülemeyen sorunlar. Türkiye’nin ve Fethiye’nin kaçak sorunu var.  En çok mücadele eden belediyeyiz. En çok yıkımı bodrumla beraber yapan belediyeyiz. En kısa sürede yine yıkımları sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

“HANİ BİRLİKTE YÖNETECEKTİK”

AK Partili Adem Aykırı da “İlk toplantımızda belediyemizi beraber yöneteceğiz demiştiniz.  Bugüne kadar birlik beraberlik içinde olduk. Baha Şıkman hazirana kadar hazır olacak diyor. Geçen yıllarda mayıs denildi haziran denildi yolların yapımı geç bitti. Burada esas sıkıntı planlamayla ilgili. Bizler burada rezillik çektik. Tek sıkıntı haziran denilip gecikirse bazı tur firmaları buradan çekilip Marmaris’e gidiyor. Bundan dolayı bir kaybımızın olacağını düşünüyorum.” dedi.

“OLUMLU OY VERECEĞİZ”

İYİ Partili Ayşe Çiftçi “Bir enflasyon kriziyle karşı karşıya kaldık. Başkanımız yapacağım deyipte yapamadığı büyük küçük proje olmadı.  Karşı gruptan varsa böyle bir örnek istiyorum. Belediyenin girişimleriyle gerçekleşen yeni trafolar nedeniyle Fethiye elektriksiz kalmamıştır. Fethiye Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmetleri İYİ Parti grubu olarak onaylıyoruz. Olumlu oy vereceğiz.” ifadelerinde bulundu.

OYLAMA YAPILDI

2022 yılı faaliyet raporu meclis üyelerince oylandı. AKP ve MHP’nin red oylarına karşın, CHP’nin ve İYİ Parti’nin oylarıyla 2022 yılı faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Meclisin MHP’li yeni üyesi Kamil Mutlu Demirtaş çekimser oy kullanırken, İYİ Parti’li Ayşe Çiftçi ve MHP’li Güray Hilmi Dirlik evet oyu verdiler. AK Parti’nin yeni meclis üyeleri Yılmaz Akyüz ve Yusuf Bozkurt da grup kararına uyarak red oyu kullanan isimler oldular. Buna göre 18 kabul, 1 çekimser ve 9 red oyuyla Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’nın 2022 yılı faaliyet raporu oy çokluğu ile kabul edildi.

Haber Servisi