EKMEĞİN SAHİBİ ARANIYOR

FETHİYE’DE 7 FIRINA İŞLEM YAPILDI.
Fethiye’de fırıncılar asgari ücret, un, akaryakıt ve diğer girdilerin arttığını öne sürerek 200 gramı 5 TL den satılan ekmeğin fiyatını resmi karar alınmadan 200 gramı 7.5 TL den satmaya başlamalarına vatandaşlar tepki gösterirken, Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman’da yaptığı açıklamada “Fethiye’de ekmeğin resmi satış fiyatı 200 gramı 5 TL ‘ dir. Bunun dışında resmi karar yoktur “ifadelerinde bulununca ve ekmeğin satış fiyatı 7.5 TL den devam edince vatandaşlar ekmeğin sahibi kim “ şeklinde sorular yöneltmeye başladı. Bu arada Muğla Ticaret İl Müdürlüğü ve Fethiye Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Ekipleri Fethiye’de fırın işletmeleri market ve bakkallardaki tarifesiz satış ve fiyat etiketi ile gramaj uygulaması üzerinden denetleme altına aldı. Fethiye de ki yaklaşık 40 fırın üzerinden yapılan denetimlerde hem tarifesiz satış hem de kabahatler kanununa göre tutanaklar tutulup idari işlem gerçekleştirildiği öğrenildi. Vatandaşlar ise “Biz sütlü, susamlı değil gerçek somun ekmeğimizi istiyoruz. 200 gramı 5TL den satılan ekmeğimizi istiyoruz. Fahiş fiyatla ekmek almak istemiyoruz. Fahiş fiyatla ekmek satanlara bir ceza var mı ?” diye konuştular.
Fethiye’de ekmeğin sahibi aranıyor. Fethiye’ deki fırıncıların girdi fiyatlarının artmasını öne sürerek resmi yeni tarife almadan 200 gram ekmeği sütlü yada susamlı ekmek diyerek 7.5 TL den satmaya başlamaları yani ekmeğe yüzde 50 zam yapmaları vatandaşları şaşkına çevirdi. Fethiye’nin hemen her yerinde ekmeğin 7.5 TL den satılmaya başlanması üzerine vatandaşlar zor durumda kalınca konuya Fethiye Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman el koydu. Karaman, Fethiye’de basın aracılığıyla konuyu kamuoyuna yansıtırken ekmeğin resmi fiyatının 200 gramı 5 TL olarak açıklama yaptı. Ardından vatandaşların şikayetleri üzerine Muğla Ticaret İl Müdürlüğü, Tarım İlçe Müdürlüğü ve Fethiye Belediye Zabıta Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Fethiye’deki yaklaşık 40 fırın tarifesiz satış, fiyat etiketi yoksunluğu ve hijyen ile gramaj açısından denetlenmeye başlandı. Muğla Ticaret İl Müdürlüğü ve Fethiye Belediye Zabıta ekipleri fırınlarda yaptıkları denetimlerde 7 fırına tutanak tutarken bu denetimlerin aralıksız devam edeceği kaydedildi. Fethiye Kaymakamlığının talepleri doğrultusunda Belediye Zabıta Ekipleri ve Ticaret İl Müdürlüğü ekipleri Fethiye de ki fırınları aralıksız denetlerken resmi fiyatın üzerinde ekmek satışı yapan fırın ve marketlerde denetlemelerini sürdürüyor.
BİZ SOMUN EKMEĞİMİZİ İSTİYORUZ
Vatandaşlar “Günlerdir Somun ekmeği 7.5TL den ekmek alıyoruz. Fırıncıların talebi ne ise ona göre bir fiyat ayarlanıyordu. Fırıncılarda zor durumda kalmasın, zarar etmesin. Ancak biz fazla nüfuslu ailelerde düşünerek bir karar verilsin. Fethiye’de 200 gram ekmek 5TL den satılıyordu. Yüzde 50 zam çok değil mi? Bir de tüm Türkiye’de pek çok İl ve İlçede aynı durum söz konusu. Fırıncıda vatandaşta kendine ekmeği konusunda sahip arıyor. Fethiye’de fahiş fiyatla ekmek alıyoruz. Bunun bedelini kim ödeyecek. Biz sütlü veya susamlı değil kendi gerçek somun ekmeğimizi istiyoruz. Kimse bunun arkasına gizlenmesin. Devletimizi yönetenler ilgili Bakanlıklar bu konuda kısa sürede karar verip ekmeğin sahibini mutlaka belirlemelidirler” diye konuştular.