Fethiye Belediyesi Filosuna 38 Yeni Araç

Fethiye Belediyesi araç filosuna 38 adet yeni araç kattı. Araç filosuna katılan 38 adet yeni aracın lansmanı Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca tarafından gerçekleştirildi. Fethiye Belediyesine ait araçların şimdiye kadar büyük çoğunluğunun kiralık olduğunu belirten başkan Karaca, “Göreve geldiğimiz ilk günde belediyemize ait olan 280 kusur aracın bir tanesinde araç takip sistemi yoktu. Ve nerede olduğunu bilemediğimiz araçlar ile ilgili yeni bir sistem oturttuk şuan itibariyle an an onları takip ediyoruz” dedi.

Salı Pazarı Meydanında gerçekleşen lansmana Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca beraberinde Cumhuriyet Halk Partisi Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, eski Cumhuriyet Halk Parti Muğla Milletvekili Sami Gökmen, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğt, Fethiye Mahalle Muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Fethiye Belediyesi araç filosuna katılan, 38 adet yeni aracın lansmanında açıklama yapan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bugüne kadar  belediyemizin temizlik işlerindeki bütün araçları kiralıktı. Ve biz geldiğimizde bunu gerçekten anlayamamıştık. Sizlerde görüyorsunuz şimdi bütün araçlarımızı kiradan çıkartarak kendi mülkümüz haline getiriyoruz” dedi.

“Ülke Olarak Büyük Bir Felaketin İçinden Geçiyoruz”

Ülke genelinde yaşanan felaketlere değinen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Ülkemiz gerçekten büyük felaketlerden geçiyor. Orman yangınlarını hep beraber yaşadık. Şimdi de Karadeniz bölgesindeki sel felaketlerinide hep beraber yaşıyoruz. Ben bu felaketlerde canını kaybetmiş olan tüm yurttaşlarıma, bu bölgeden yapılan bütün etkinliklerde bizler ile beraber olan Ovacık bölgesinde ve Seydikemer bölgesinde çıkan yangınlarda gecesini gündüzüne katan başta Muğla Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına,  kendi kurumumda çalışan bütün çalışma arkadaşlarıma, orman işletmede görev alan bütün arkadaşlarımıza, sivil toplum örgütlerimize ve herşeyden önce Fethiye’mizde, Fethiye’miz için her zaman mücadele içerisinde olan ve hassas duygular içerisinde haraket eden değerli yurttaşlarıma sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Ve bu mücadelede şehit düşen tüm dostlarımıza, yurttaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

 

“Tüm Araçlarımız Kendimize Ait”

Fethiye Belediyesi araç filosuna katılan, 38 adet yeni aracın lansmanında açıklama yapan Başkan Karaca, “Bizler göreve geleli iki buçuk yıl oldu. Ve iki buçuk yıl içerisinde Fethiye’de farklı bir görev anlayışı içerisinde belediye başkanlığı yapıyoruz. Bazı yerleşik düzenleri değiştirip farklı bir sistemi oturtmaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk günde belediyemize ait olan 280 kusur aracın bir tanesinde araç takip sistemi yoktu. Ve nerede olduğunu bilemediğimiz araçlar ile ilgili yeni bir sistem oturttuk şuan itibariyle an an onları takip ediyoruz. Bin elli tane personelimizle şuan itibariyle Fethiye’ye hizmet veriyoruz. Bir tanesinde kart yoktu. Bunların hepsine resimli cipli kartlar yaparak mesaiye gelen ve mesai dışında varsa maaş alan insanları tek tek tespit ederekten kendi sistemimizin içerisine kattık. Bugüne kadar  belediyemizin temizlik işlerindeki bütün araçları kiralıktı. Ve biz geldiğimizde bunu gerçekten anlayamamıştık. Sizlerde görüyorsunuz şimdi bütün araçlarımızı kiradan çıkartarak kendi mülkümüz haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“Ciddi Bir Alt Yapı Sorunumuz Var”

Fethiye bölgesinde ciddi bir alt yapı sorunu olduğunu vurgulayan Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Yaptıklarımız sadece bunlar değil. Sizlerde biliyorsunuz ki Fethiye’nin temel sorunları üzerinde çalışıyoruz. Ve onlar üzeriden sizlere sözler vermiştik. Fethiye’nin ciddi bir alt yapı sorunu var. Yağmur yağdığında elektriği kesilen, rüzgar estiğinde elektriği kesilen biz turizm şehri olmaz. Maalesefki şuan bile bunu yaşıyoruz. Gittiğimiz bir çok bölgede kanalizasyon kokusu ile karşı karşıya kalıyoruz. Ovacık bölgesinde turizmin gözbebeği olan Ölüdeniz’de alt yapı sorunu olduğunu sizlerde biliyorsunuz. Bizler bir cesaret örneği göstererek, fedakarlık yaparak Fethiye’mizin her köşesinde alt yapı çalışmalarına başladık. İlk etapta geldiğimizde Ölüdeniz biyolojik arıtmasını hep beraber aştık. Belcekız plajında otellerin su bağlantıları yoktu. Otellerin su bağlantılarını yapıp su depolarını yaparak bu sezona yetiştirdik. Yine Ovacık-Hisarönü bölgesinde ciddi bir alt yapı sorunu olan kanalizasyon sorununa el attık. 11-12 ay gibi kısa bir süreçte yüzde seksenini tamamladık. Kalan yüzde yirmisinide aralık sonu itibariyle tamamlıyoruz. Bir takım aksamalar oldu. Yurttaşlarımızın rahatsızlıklarıda oldu. Ben bunları biliyorum. Ama bu yapılan

hizmetlerin Fethiye için, Fethiye turizmi için ve Fethiye’nin geleceği için olduğunu sizlerin bildiğine inanıyorum. Fethiye’de bilinçli ve eğitimli insanların yaşadığını da biliyorum” dedi.

“Başkanlık Koltuğunu Korumak İçin Belediye Başkanlığı Yapmıyoruz”

Fethiye bölgesinde projelerin yapıp süresinde bir çok kişinin sahte hesaplar açarak sosyal medya üzerinden ileri geri konuştuğunu belirten Başkan Karaca, “Maalesef bu süreç içerisinde siyaset yapmak isteyen bazı insanlarıda sosyal medyada ve sokaklarda görüyoruz. Ben her gün o şantiyelerde gezen bir belediye başkanı  ve halkımızla iç içe yaşayan biri olarak bunları halkımıza anlatmaya devam ediyorum. Yıllardır maalesef çözülemeyen bu sorunlara el atmayanların bazen sosyal medyalarda sahte hesaplar ile ileri geri yazdıklarını sizlerde görüyorsunuz. Hiç önemli değil. Biz belediye başkanlığı koltuğunu korumak için belediye başkanlığı yapmıyoruz. Biz günü kurtarmak içinde belediye başkanlığı yapmıyoruz. Fethiye’mizin geleceğini kurtarmak ve Türkiye’ye yakışan bir şehir haline getirebilmek için bizim buradaki mücadelemiz bu yöndedir” şeklinde konuştu.

 

“Aksiliklerin Hiç Biri Fethiye Belediyesinden Kaynaklanmıyor”

Fethiye’nin bir çok bölgesinde yapılan projelerde yaşanan aksiliklerin Fethiye Belediyesinden kaynaklanmadığına dikkat çeken Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Bazı aksaklıklar oldu. Bu aksaklıkların hiç birisi Fethiye Belediyesinden kaynaklanmıyor. Sizler de biliyorsunuz Ovacık-Hisarönü bölgesinde üzerimize düşen Fethiye belediyesinin sorumluluk alanında ki bütün alanları verdiğimiz sözleri gününde yerine getirdik. Orada ki mütteahitle ilgili yaşanan sıkıntılardan dolayı bazı ana caddeler de özellikle Atatürk caddesinde ve ara sokaklar da bazı sorunlar yaşandı. Onlar da çözüldü, önümüzde ki günler de Hisarönü ve Ovacık sorununu kökten çözüyoruz. Yine Ölüdenize çıkan yol, ölüdeniz caddesi ve bahaşıkman caddesi ile ilgili Haziran 15’inde tamamlayacağımızı sizlere ifade etmiştik. Bütün programımız bu yöndeydi, ihalelerimiz bu yöndeydi parası ve mütahitti hazır, maalesef hem ölüdeniz caddesinde hem Bahaşıkman’da hem bu gördüğünüz mahallede dolgu sahasında, tuzla mahallesinde bütün aksamalar AYDEM tarafından, mal temininde sıkıntı çektikleri için enerjilendirme yapamadılar, enerji direklerini değiştiremediler ondan kaynaklanan bir sıkıntı çektik ve bugünlere geldik. 10 gün önce AYDEM’in sahipleri, genel müdürleri ve bölge müdürleri ile yaptığımız toplantı neticesinde bütün mal tedarikleri şuan itibariyle gerçekleşti, hiçbir sorun kalmadı bütün yatırımlarımız hızlanmış durumda” ifadelerini kullandı.

 

“En Kısa Sürede Bütün Çalışmalar Tamamlanacak”

Bölgede yapımı devam eden projelerin en kısa sürede tamamlanacağını belirten Başkan Karaca, “En kısa süreç içerisinde ölüdeniz caddesi ve baha şıkman caddesinin kaldırımlarını tamamlayıp ikinci kat BSK, sıcak asfaltını atıp çizgilerini çekip oradan çıkıyoruz. Bu mahalleyi de 1 ay içerisinde tamamlıyoruz ve buradan da çıkıyoruz. Cumartesi pazarının kurulduğu yerde kendi elektriğini üreten tüm Fethiye’de bir ilktir bu GES’li pazar yeri kuruyoruz. Burada da yüzde 90’nı bitmiş durumda 15-20 gün sonra burayı da tamamlıyoruz çevre düzenlemeleri bittikten sonra 1 ay içerisinde sizlerle birlikte bütün Fethiye halkıyla birlikte yoğun bir katılım ile buranın açılışını da yapacağız. Fethiye’mizin bir az önce ifade ettiğim gibi ciddi alt yapı sorunları var. Sezon sonu Kasım ayı itibari ile yine otogardan-yeni camiye kadar bütün alt yapıyı yeniliyoruz. Buraları da kazacağız, vatandaşlarımız rahatsız olacak ama belli bir dönemden sonra bitince hepsi bize teşekkür edecek. Buranında bütün kanalizasyon hatlarını asbest boruları, Telekom, Süper online ve AYDEM’i, hepsini yerin altına alarak, yeni enerjilendirmeler ve trafolar kurarak Fethiye’nin bütün alt yapı ve bu bölgede ki bütün sorunu bitirerek üstüne sıcak asfalt kaplayıp en kısa zamanda Mayıs’a kadar burayı da yetiştireceğiz. Bu süreç içerisinde devlet hastanemizin önünde ki Mustafa kemal bulvarında bütün alt yapısını yenilemeye başlayacağız, burayla ilgili de BSK sıcak asfalt çalışmalarını sezona yetiştirmek istiyoruz” dedi.

“Çok Daha Güzel Müjdelerimiz Var”

Fethiye için çok daha güzel müjdeler olduğuna değinen Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye’miz de sizlere verebileceğimiz çok daha güzel müjdelerimiz var. Güzel projelerimiz üzerinde çalışıyoruz ve son aşamaya geldik. Bunları da önümüzde ki açılışlar da birlikte paylaşacağız. Pazartesi itibari ile Fethiye’mizde bir ilki gerçekleştirdik, ilk defa Emisyon tesisimizi kurduk ve kendi asfaltımızı kendimiz yapıyoruz. İlk denememizi Pazartesi günü Ovacık-Hisarönün de yaptık, gerçekten de harika oldu. 5 yıl içerisinde 15 milyon gibi belediyeye bir katkı sunmasını bekliyoruz. Burada yapılan her şeyin değerli arkadaşlarım, değerli yurttaşlarım sizlerin paralarıyla yapılıyor ve sizleri paralarının 1 kuruşunu dahi harcamıyoruz. Şu arkamızda gördüğünüz bütün araçlar 2019 yılı ihalesine göre 3 yıl da kendisini amorti ediyor. Bu dönem 2021 yılı ihalesine göre 2 yılda bu araçlar kendisini amorti ediyor. Bugüne kadar bunlar hep kirayla Fethiye belediyesine hizmet vermişti, şimdi kedi mülkümüz hiç kredi almadan bu araçları Fethiye belediyesine kazandırdık. 15 milyona yakın bir maliyeti var, 2 milyon 160 bin lira gibi KDV muafiyeti sağladık. 12 milyon küsür bin liraya kadar düştü. Bundan sonra araçlarımızın mülkiyeti de bizim ve yıllık bu araçlara 5-6 milyon lira gibi bir kira ödemekten de kurtuluyoruz. Bunun yerine yeni hizmetlere açılacağız, yeni araçlarımızı yenileceğiz. Onları takviye edeceğiz ve Fethiye belediyesi belli bir dönemden sonra bütün araçları neredeyse hepsi kendisinin olacak. Bunları yapmamızın amacı Fethiye’mizin temiz geleceği ve çevre için çok önemliydi, sizler önümüzdeki günlerde çevresel etkinliklerimizde de göreceksiniz ki yeni projelerimiz de yeni çalışmalarımızla karşınıza çıkacağız” şeklinde konuştu.

“Fethiye Belediyesi Olarak 2 Çevre Ödülü Aldık”

Bugüne kadar yapılan projelerden 2 tane çevre ödülü alındığına dikkat çeken Başkan Karaca, “Bugüne kadar yaptırmış olduğumuz projelerde değerli çalışma arkadaşlarımızın yapmış olduğu projeler neticesinde 2 tane çevre ödülü aldık. 1- sıfır atık projesi kapsamında ödül almıştık ve bir de çevre eğitimi ile ilgili bilinçlendirme kurları, dersleri veriyoruz okullarda, yıllık 4 bin 500 öğrencimizi bilinçlendiriyoruz. Ayvalık’ta da Ankara’da üniversitesi, Gazi üniversitesi, Türkiye Çevre Vakfı, Selçuk üniversitesinden ve Çevre Şehircilik Bakanlığından oluşan jürinin Türkiye’de en iyi eğitim bilinçlendirme ödülünü de bize verdi. Önümüzde ki günlerde göreceksiniz Fethiye de çok daha yeni ödüllerle çok farklı belediye anlayışı içerisinde yeni yeni güzel ödüllerimizi Fethiye’ye getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Atık Sorununu Çözebilmek İçin Fazla Mesai Harcıyoruz”

Fethiye’de atık sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “Dünyanın en büyük sorunlarından bir tanesi ve hatta en önemlisi çevre, atık sorununu ortadan kaldırabilmek için arkadaşlarımızla neredeyse her gün beraber bir araya geliyoruz onlarla birlikte Fethiye’nin bu atık sorununu nasıl çözeriz? Diye projeler yapıyoruz. Bayramda 1 milyonun üzerine çıkan misafirlerimiz ile birlikte 41 mahalle çöp yığınına döndü sizlerde bunları biliyorsunuz. Bunların tek kurtuluşu var arkadaşlar ceza değil mutlaka bu çocuklarımızı, gençlerimizi ve halkımızı eğitmek zorundayız. Eğitmediğimiz taktirde bunun önüne geçme şansımız yok, bir gün önce temizlediğimiz alan bir gün sonra yine aynı oluyor. Eğitim bilinci içerisinde bu sorunları hep beraber çözeceğiz. Yapmış olduğumuz bütün etkinlikler de, kampanyalar da siz değerli dostlarımız, yurttaşlarımızı bizlerle beraber yürümeye davet ediyoruz. Bugüne kadar birçok arkadaşımız ve STK’da görev alan arkadaşlarımız bizlere destekler verdi. Hiç mazeret lüksümüz yok çok çalışmalıyız ve başarılı olmak zorundayız arkadaşlar. Evde oturup klavyenin başında onu, bunu eleştirmek zorunda değiliz. Fethiye için memleketim için yapılacak olan her şey de lütfen sizler de taşın altına elinizi sokunuz. Bizler mesai kavramı gözetmeden haftanın 7 günü ben çalışıyorum, arkadaşlarımız da bunlara şahit oluyor ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar evime giremiyorum. Her gün 6-6,30 ‘da kalkıp gece 11-12 ‘de evime giriyorum. Fethiye’ye bir katkı sunabilir miyim? Diyerek bunları yapıyoruz. İki buçuk gün sonra Fethiye belediye başkanı olarak tekrar seçiliyim diyerek bunu yapmıyorum, bu şehre çok güzel şeyler yapmak zorundayız ve ben bu memleketime, şehrime borcum var, bana oy verip o sorumluluk makamına getiren insanlara borcum var. bu süreç içerisinde bizlere hiçbir beklenti içinde olmadan desteğini esirgemeyen siz yurttaşlarıma, sivil toplum kuruluşu üyelerine hepinize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Araçlarımızın Fethiye’ye hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Haber-Foto/Hakan AYKIRI