300 Okul Servisi Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor

Yeni eğitim ve öğretim yılının başlamasına günler kala servis araçlarıyla ilgili çalışmalara hız verildi. Sadece Fethiye’de 300  okul servisi 6 Eylül’de trafiğe çıkacak.

Pandemi sürecinde okullarda yüz yüze eğitim olmaması sonucu salgından ekonomik olarak etkilenen en çok meslek gruplarının başında gelen okul servis şoförleri sabırsızlıkla 6 Eylül tarihini bekliyor. 6 Eylül Pazartesi günü tüm okullarda başlayacak olan yüz yüze eğitim ile kontak açacak olan servis şoförleri hummalı bir çalışma içerisine girerek, araçlarının eksiklerini ve son kontrollerini gideriyorlar.

Fethiye’de servis şoförleri olarak eğitim- öğretim sezonuna hazır olduklarını belirten S.S. 163 Nolu Servis Kooperatifi Başkanı Muhammet Bağış, pandemi süreci nedeni ile yaklaşık iki yıla yakın zamandan bu yana iş yapamadıklarını ve bir an önce ekmek teknelerinin açılması için dua ettiklerini ifade etti.

Fethiye’deki tüm servis araçlarının pandemi kuralları çerçevesinde hizmet vereceğini aktaran Bağış, “Araçlarımız 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında eğitim gören öğrencilerin servisi için hazır durumda. Son hazırlıkları ve eksiklikler gideriliyor.  2020 yılından bu yana  yatan araçlarımızın şuan vizelerini, sigortalarını ve temizliklerini yaptırıyoruz. Dezenfekte ediyoruz. Okullar kapanmadığı sürece çalışmalara devam edeceğiz. Temennimiz o yönde. İnşallah servisçi arkadaşlarımız ve öğrencilerimiz okullarına devam ederler.Tüm araçlarımız çocuklarımızın sağlığı açısından dezenfekte ediliyor ve daima da edilecek” dedi.

Pandemi sürecinde iş yapamayan servis esnafının bir çoğunun mesleğini bıraktığını ve başka işlere yöneldiğini aktaran Fethiye Şoförler Odası Başkanı Şaban Taşar ise, 6 Eylül tarihi itibari ile yaklaşık 2 yıla yakın zamandır iş yapamayan yaklaşık 300 servis aracının  kontak çevirerek yeniden hizmete başlayacağını ifade etti.

Covid-19 salgını sürecinde okulların uzun süreli açık olup olmayacağı yönündeki belirsizlik karşısında huzursuz olduklarını dile getiren başkan Şaban Taşar, “Fethiye’deki servis araçlarımız ve şoförleri yeni eğitim öğretim dönemine hazır durumdalar.  Ancak aramızda daha önce servisçilik yapıp,  Şuanda işlerini yürütemeyen, kısıtlamalar döneminde aracını satan, işini devam ettiremeyen arkadaşlarımız var. Onlarla ilgili neler yapılabilir arayışı içerisindeyiz. Daha iyi hazırlanabilmemiz için, okulun kalıcı olarak açılmasını görmemiz lazım. Kalıcı olarak açılırsa biz bu hizmetimizi devam ettirebileceğimizi düşünüyoruz. Ama, açılıp kısa bir süre sonra kapanma söz konusu olursa, mevcut şuana kadar ayakta kalamayan esnafımızın da, bir kısmı eriyecektir. O zaman daha zor günler bizleri bekliyor  olacak. Kalıcı bir eğitim olursa, biz servis esnafı olarak onları taşıyabileceğimizi teminat altına alırız “ ifadelerinde bulundu. Haber-Foto/Hakan AYKIRI