Fethiye’de Ahilik Haftası Kutlandı

Fethiye’de “35’inci  Ahilik Haftası” kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.  Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi Salonunda  düzenlenen törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Ahilik geleneğinde çıraklık ve kalfalık döneminin ardından ustalığa ulaşan bir esnafın tabi tutulduğu esaslar tiyatro gösterimi ile anlatıldı.

Törene Kaymakam Alper Balcı, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yarbay Mustafa Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Kayhan  Dadaşoğlu,Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir,  İŞKUR Fethiye Şube Müdürü Şükrü Özdoğan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Atmaca, Fethiye Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Harun Reşit Yiğit, Fethiye Halk Eğitim Merkezi Müdürü  İsmail Cazağ, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Fethiye Esnaf Ve Sanatkarlar Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Timur Ergün, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı.

Ergün, konuşmasında Ahilik haftası ve ahiliğin önemine değinirken, “Ahiliğin temelleri 12’nci yüzyılda atılmış, daha sonra tüm Anadolu’ya yayılmış ve izlerini bugüne kadar sürdürmüş, birlik, beraberlik, ve kardeşlik gibi, önemli değerleri içerisinde barındıran, Dünya’da eşi benzeri bulunmayan, meslek etiğinin ve çalışma prensibinin temelini oluşturan Türk kültürüne özgü kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Ahilik Teşkilatı, esnaf ve sanatkarlar odasında sevgi, hoşgörü, çalışkanlık, yardımseverlik, dürüstlük ve tok gözlülük anlayışı ile kurulmuştur. Aynı zamanda günümüzün esnaf odaları ve meslek birliklerini teşkil etmektedir. Ahilik, sanat ve meslek yönüyle toplumun ekonomik yapısını hazırlarken, ahlaki yönüyle de devlet yapısının temel özelliklerini belirlemiştir. Bu gün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standartları olarak ifade edilen bir çok terimin temeli ahilik teşkilatı çatısı altında oluşturulmuş ve yüzyıllar öncesinden Anadolu topraklarında hayat bulmuştur. Ahilik Teşkilatının yardımlaşma ve dayanışma temel prensiplerini kendine şiar edinen esnaf ve sanatkarlarımız ,  ihtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuşlardır” dedi.

Konuşmanın akabinde ahilik konulu şiirler ve konuşmalar yapılırken, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Mesleki Eğitim Merkezi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı temsili kuşak bağlama törenini gösteri sunuldu. Haber-Hakan AYKIRI