FETHİYE’DE KURBANLIKLAR PAZARDA YERİNİ ALDI

Kurban Bayramı öncesinde Fethiye’de hayvan pazarı kuruldu. Pazarda alışveriş yavaş yavaş canlanırken hafta sonundan itibaren satışların artması bekleniyor.

Fethiye’nin Çatalarık Mahallesi’nde kurulan hayvan pazarında besiciler küçük ve büyükbaş hayvanlarını pazara getirirken, kurbanlık hayvanlarını almak isteyen vatandaşlar da pazarı gezerek, bütçelerine uygun hayvan arıyor.

Fethiye hayvan pazarında küçükbaş kurbanlıkların 7 ile 13 bin TL, büyükbaş kurbanlıkların ise 80 ila 150 bin TL arasında satışa sunulduğu öğrenildi. Arife günü ve bayramın birinci gününde satışların daha yoğun bir şekilde olacağı tahmin edilirken, besiciler de artan maliyetlerden dolayı sıkıntılı günler yaşadıklarını anlattılar. Besiciler zorlaşan ekonomik koşullar nedeniyle satışların geçen yıla oranla düşük olduğunu kaydettiler.

 “Alan’da Az, Satanda”

Burdur’un yaylalarından Fethiye’ye kurbanlık satmaya gelen İsmail Özçoban, “Kurbanlık satışlarına baktığımız zaman piyasa çok bitik. Satışı çok zor yapıyoruz. Bir çuval arpa 400 TL olmuş.Samanın paketi 120 TL olmuş. Burada şuan 140 tane hayvan var. Bunların bize maliyeti günlük 2 bin TL. Şartlar çok zor. Devletin bir orantı sağlaması gerekiyor.E n düşük kuzu fiyatımız 6 bin TL koçlar 10-12 bin TL. Ama alan yok. Satışlarımız kötü. Hayvancılıkla uğraşanlara devletimiz yardım etsin. Benim çobancılığım baba mesleği. Hayvancılık bitmesin. İlk geldiğim zaman hayvanla doluydu her yer. Şimdi ise hayvan yok. Bunun nedeni de maliyet yüksek. Bunları göz önünde bulundurursak hayvancılık çok zor” dedi.