Göcek Tüneline Zam Geldi

Muğla’nın Fethiye ve Dalaman ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli geçiş ücretlerine yüzde 25 civarında zam geldi. Geçiş ücretlerine yapılan yaklaşık yüzde 25’lik zam, vatandaşı isyan ettirdi.

Fethiye ve Dalaman  ilçelerini birbirine bağlayan ve Yap-İşlet-Devret modeli ile 2006 yılında hizmete açılan Göcek Tüneli geçiş ücretlerine zam geldi.

Geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar (otomobil) için  12  liradan 15 liraya, ikinci sınıf araç (kamyon) 20 liradan 25 liraya, üçüncü sınıf araç (dingilli kamyon ve dingilli otobüs) 25 liradan 37 TL’ye, dördüncü sınıf araç grubu (TIR) 38 liradan 45 liraya yükseldi.

2006 Yılında Hizmete Açıldı

Tinsa İnşaat ve Sanayi Limited Şirketi tarafından 25 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle 13 milyon dolar harcanarak yapılan Göcek Tüneli, 2006 yılında hizmete açıldı.

Muğla ile Antalya’yı birbirine bağlayan, 12 metre genişliğinde ve 7.40 metre yüksekliğindeki 950 metrelik tünel, kamuoyunda sık sık Türkiye’nin tek paralı dağ tüneli olma özelliğiyle gündeme geldi.

Ücretsiz Olacaktı

Tünel siyasetçilerin her zaman vaatleri arasındaydı. Eski AKP Milletvekili Ali Boğa, 2.tünel inşaatının başlangıcında “Tünel bedava olacak” demişti. Zamanın Başbakanı Ahmet Davutoğlu da 2015’deki Muğla’ mitinginde, “Dalaman ile Fethiye’yi birleştiren Muğla’yla, Antalya arasında bağ kuran Göcek 2 Tüneli Muğlalılara ücretsiz olacak inşallah” demişti.

Vatandaş İsyan Etti

Zamlı geçiş ücretinin yer aldığı ödeme fişini sosyal medyada paylaşan vatandaşlar, ‘Soyulmaya devam’ yazarak yapılan zamma tepki gösterdi.

Turizmcisinden taksicisine, milletvekilinden esnafına kadar pek çok kişi sosyal medya üzerinden yaptıkları paylaşımlar, sabah saatlerinden itibaren sosyal medyada en çok paylaşılan haberler arasında yer aldı. Haber-Hakan AYKIRI