Görme Engelli Sporcudan Muğla’yı Gururlandıran Başarı

Türkiye Yüzme Şampiyonasında Muğla’yı temsil eden görme engelli sporcu Yusuf Eşin yüzmede Türkiye 2.’si oldu. Yüzmede alınan bu başarıyla Muğla’da tarihe geçti.

Engelli sporunun Muğla’da gelişmesine öncülük emden (TURKESK) Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü spora kazandırdığı engelli bireyleri yetiştirirken transferlerle de takımı güçlendiriyor. TURKESK sporcusu İstanbul’da düzenlenen Yüzme Türkiye Şampiyonasında Muğla’yı Yusuf Eşin’le temsil etti. 100 metre sırtüstünde derece yapan Yusuf Eşin Türkiye 2.’si olarak gümüş madalya kazanarak bu alanda alınan ilk madalya olması nedeniyle Muğla’yı gururlandırdı. Yusuf Eşin’e madalyasını Federasyon Başkan Vekili Orhan Tanrıkulu taktı. Ayrıca 50 metre serbest yüzmede Türkiye 5.’si olan Yusuf Eşin elde ettiği bu başarıyla gelecek şampiyonalarda Muğla’ya yeni madalyalar kazandırması bekleniyor.

İstanbul’da düzenlenen Görme Engelliler Yüzme Türkiye Şampiyonası 24-26 Ağustos 2021 tarihleri arasında Cemal Kamacı Spor Salonunda geniş bir katılımla gerçekleşti. Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonun düzenlediği organizasyonda açılış töreninde hazır bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Müdürü İlker Öztürk, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Özgül Özer ve Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayıdam protokolde yer alırken serenomi töreninde organizasyona desteklerinden dolayı Vatan Engelliler Spor Kulübü Başkanı Halim Deliismail İBB Gençlik Spor Müdürü İlker Öztürk’e ve Gençlik ve Spor İl Müdür Vekili Özgül Özer’e plaket verdi.

Engelli Sporuna Destek Bekliyor

TURKESK spor direktörü Metin Erat engelli sporunun geldiği noktayı ve başarıyı şu sözlerle ifade etti. “Engelli sporu için ilk adımı 2016 yılında Fethiye Belediye Spor Kulübüyle başlattık. Fethiye gönüllülerinin desteğiyle kurulan engelli spor kulübüyle bugün daha farklı bir noktaya vardı. Engelli bireylerin spora kazandırılması bizim önceliğimiz olmaya devam ediyor. Başarılarımız her geçen yıl daha da katlanarak alacağımız derecelerle beldemizi gururlandırmak istiyoruz.“ dedi.

Turkuaz Engelliler Eğitim Sanat ve Spor Kulübü derneğinin çiçeği burnunda yeni başkanı Ahmet Mican elde edilen başarıyla büyük gurur duyduğunu ifade ederken sözlerini şu sözlerine şu şekilde devam etti “başarımız dolayısıyla gönüllülerimizin ve sevenlerimizin ilgisi alakası bizleri çok mutlu etti. Bu süreçte destekçilerimize, teknik ekibime ve sporcularıma çok teşekkür ediyorum. Hedeflediğimiz başarılar var. Her birini gerçekleştireceğimize inancım tam. Engelli sporunun beldemizde gelişmesi ve yeni başarıların kazanılması için kurumların desteğine ihtiyaç duymaktayız.” dedi

Engelli Sporuna Sponsor Oldular

Federasyonun İstanbul’da ilk kez düzenlediği Yüzme Türkiye Şampiyonasına 30 kulüp ve 80 sporcu katılırken 6 sitilde 13 yaş altı ve 13 yaş üstü kadın ve erkek sporcular kıyasıya yarıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi salon tahsisi kumanya ve servis sponsorluğunu yaparken Vatan Engelliler Spor Kulübü Başkanı Halim Deliismail ise konaklama ve yemek giderlerini karşılayarak engelli sporuna destek oldular

Organizasyonun konaklama ve yemek sponsorluğunu yapan Vatan Engelliler Spor Kulübü Başkanı Halim Deliismail şampiyona ile ilgili şu sözleri kaydetti “24 26 Ağustos tarihleri arasında İstanbul ilinde düzenlenen Türkiye görme engelliler yüzme Şampiyonasını İstanbul Büyükşehir belediyenin desteğiyle İstanbul’da ilk defa bir yarış organizasyonu düzenledik Vatan Engelliler Spor Kulübü olarak yurt ücretlerini ve yemek ücretlerini karşıladık En büyük sıkıntılarımızdan biri büyük kulüplere her türlü desteği sunmaktalar Ama bizim gibi engelliler kulüplerine destek çok az veriyorlar bize imkan tanıdığı taktirde her şeyi başarırız” dedi.

6 Madalyayla Turnuvanın Sultanı Oldu

Pandemi şartlarına rağmen antrenmanlarına ara vermeden çalışan ferdi sporcu Kübra Saltık 6 sitilde Türkiye 1.’si olarak altın madalya kazandı. Şampiyonanın en başarılı kadın sporcusu olma unvanına kavuşan sporcu 50 ve100 metre serbest, 50 ve 100 metre kurbağalama, 50 ve 100 metre sırt stillerinde derece yaptı.