Fethiye Eko-Turizm Değer Haritası Çıkarılması Odak Grup Toplantısı Yapıldı

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) ev sahipliğinde Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından düzenlenen Eko-Turizm Destinasyon Komisyon ve Hedef Pazar Analizi odak toplantısında, bölgenin eko-turizm potansiyeli ele alındı ve değer haritası çıkarıldı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat’ın açış konuşmasıyla başlayan toplantıya, Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Güzide Özkaya, Fethiye Ticaret e Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Şaban Sarıkaya, Fethiye Orman İşletme Müdür Yardımcısı Rifat Biçer, Turizm Danışma Müdürü Saffet Dündar, Fethiye İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Ali Öğütveren, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fethiye Ali Sıtkı Mefharet Koçman Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Fahri Yiğit, Türkiye Seyahat Acenteleri (TÜRSAB) Batı Akdeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Özgen Uysal, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, Göcek Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Onur Ugan, Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği Başkanı Emre Karabacak, GEKA yetkilileri ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcisi ile turizmci katıldı.

Fethiye Kaymakamı Eyüp Fırat açış konuşmasında GEKA ve FTSO’nun bölge için önemli projeleri gerçekleşmesini sağladığını belirterek, “Ticaret ve Sanayi Odamızın, GEKA kaynaklarını da kullanarak yaptığı projeleri çok değerli buluyorum. Bu bağlamda Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Başkanımıza ve şahsında tüm FTSO üyelerimize teşekkür ediyorum. Son dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu tip projeleri halkımızla ne kadar buluşturabilirsek, bu anlamda ne kadar öncülük edebilirsek ortaya çıkan katma değerin çok daha değerli olacağı kanaatindeyim. Bu toplantının da verimli olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Eko turizmin her yönüyle ele alındığı odak toplantısında Fethiye’nin eko-turizm potansiyeli, farkındalığın arttırılması konuları ele alındı. GEKA yetkililerinin, 10 ilçede GEKA destekli yürütülen eko-turizm projeleri ve çalışmaları hakkında katılımcılara bilgi aktardığı interaktif toplantıda katılımcılardan gelen sorular da yanıtlandı. Fethiye’nin eko-turizm potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan katılımcılar hızla artan eko-turizm işletmelerinin doğaya ve tarıma zarar vermemesi için önlem alınması gerekliliğine dikkati çektiler.

Toplantıyı değerlendiren FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, GEKA’nın odak toplantısının bölgenin eko-turizm değer haritası çıkarılması adına yönelik önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Başkan Çıralı, “Güney Ege Kalkınma Ajansı öncülüğünde oluşturulan ve ilk kez 2020 yılının Şubat ayında Fethiye Kaymakamlığı bünyesinde toplanan Fethiye Eko-turizm Destinasyon Komisyonu, turizm sektöründe insan kaynakları planlaması, ürün geliştirme, mevcut ürünlerin zenginleştirilmesi, destinasyon kimliğinin geliştirilmesi ve pazarlanması, destinasyonun markalaşması ve imaj yönetiminin sağlanması gibi fonksiyonların gerçekleştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bir araya geldi. Bu kapsamda GEKA’nın Muğla ilçelerine yönelik yürüttüğü kapsamlı hedef pazar analizi çalışmalarına girdi teşkil etmesi amacıyla Odamız ev sahipliğinde Kaymakamımız Eyüp Fırat’ın himayelerinde komisyondaki kurum ve kuruluşların temsilcileriyle birlikte gerçekleştirdiğimiz odak toplantısı bölgemizin eko-turizm değer haritası çıkarılmasına yönelik önemli bir adım oldu.” diye konuştu.